Новини » Автоновини

В Паленсия стартира производството на четвъртото поколение Megane



Admin23.11.2015г 

В Паленсия стартира производството на четвъртото поколение Megane

Натоварени времена за испанския завод на Renault в Паленсия, в който, в рамките на шест месеца, бяха лансирани Kadjar и новия Megane.
Испания отдавна има стратегически индустриално значение за Groupe Renault, който има три производствени мощности в страната: във Валядолид (Captur, Twizy и двигатели), Севиля (скоростни кутии) и Паленсия (Megane, Kadjar). От 2014 до 2016 Renault ще инвестира 600 млн. евро за обновяване на своите заводи и посрещане на взискателните изисквания за качество.


Два автомобила с обща модулна архитектура (CMF C/D)
2015-а бе ключова за завода на Renault в Паленсия, разположен на 240 км северозападно от Мадрид. След стартa на производството на успешния кросоувър Renault Kadjar, дебютирал по време на Автомобилен салон Женева 2015, заводът продължава разгръщането си с лансирането на новия Megane, представен на Автомобилен салон Франкфурт през септември. Третата работна смяна (нощната смяна, която бе разпусната в края на 2011) отново бе включена в работния график, за да се отговори на голямото търсене на Kadjar, като работната сила в Паленсия се увеличи над два пъти през последните 18 месеца, от 1900 на 4200.

Заводът в Паленсия изгради своята репутация около производството на различните поколения Megane, постигайки статут на еталон за този най-важен модел в гамата на Renault, от който тук бяха произведени над 4 млн. бройки от 1995 насам. Новият Megane върви по стъпките на Kadjar, като двата автомобила са базирани на новата модулна архитектура CMF C/D на Алианса Renault-Nissan. Амбициозната програма за лансиране на два модела ще доведе до мащабна трансформация на завода, която ще обхване и хора, и машини и процеси.

Предизвикателство: планът за производствено превъзходство на Renault
В навечерието на испанските споразумения за конкурентна производителност, подписани в края на 2012, заводът в Паленсия вече започна трансформацията си. Това бе решаващият фактор на завода да бъде възложена задачата за производството на тези нови модели. С нарастващите обеми на производство, планът за производствено превъзходство на Renault придобива още по-голямо значение като ключово предизвикателство за завода в Паленсия. Четирите ключови елемента на плана са: високи постижения в производствената практика, продуктивност, стратегия за доставчика и трудови взаимоотношения.

За да повиши производителността и конкурентоспособността, в началото на 2015 заводът в Паленсия прие Alliance Production Way (APW), успоредно с другите производствени мощности на Renault и Nissan. APW е резултат от най-добрите практики в производствените системи на Renault и Nissan, като едно от нещата, които конкретизира, е синхронизираното спрямо клиентските изисквания за качество в съответствие с времето, необходимо за производство на един автомобил. Tова изисква безупречна синхронизация с доставчици чрез плътно оптимизирано управление на графика.

Друг ключов момент в адаптацията за увеличение на производството е обучението на персонала. През 2014 времето на обучение в завода достигна 42 часа на човек, показател, който ще се увеличи със старта на производството на двата нови модела. На всички хора, работещи по Kadjar и новия Megane, ще им бъде предложена задълбочена програма за повишаване на квалификацията, покриваща двата нови продукта, плюс теми, включващи безопасност, качество и сръчност.


Модернизация на цеховете за щамповане на металните конструкции и асемблирането, както и на бояджийното отделение
Обект на особено сериозна модернизация са три зони в завода в Паленсия, като целта е да се адаптират за повишаване на производителността на двата нови модела.

Нов цех за щамповане, атмосфера на завод от бъдещето
Съдейки по цвета на осветлението, цехът за щамповане на металните детайли в Паленсия лесно би могъл да се определи като част от завод на бъдещето с неговите чисто нови оранжеви и черни роботи и автоматично управлявани превозни средства (AGVs), движещи се самостоятелно по широките алеи. Цехът наброява 800 човека персонал, а роботите са 874.

За да се поеме пристигането на Kadjar и новия Megane, на основния етаж е обособен нов цех за автомобилни шасита с 250 високотехнологични робота. 70 нови робота работят на новата поточна линия за асемблиране на купетата, Nissan Standard Line (NSL). Съществуващите линии за врати и предни капаци бяха адаптирани чрез модернизирането им с над 70 робота.

Възприятието за качество е ключов фактор, както може да се види в “Weld Dojo”, зона от цеха, в която има автомобилно купе, върху което операторите се учат да разграничават качествените от некачествените заварки. С цел подобряване възприятието на качеството от страна на клиентите, заводът в Паленсия инвестира и в система за лазерна заварка при асемблирането на купето с покрива.



Осветена камера за инспектиране качеството на боята
След Мобьож (Kangoo, Kangoo Z.E. и Citan) и Дуе (New Espace, Talisman и Scenic), Паленсия е третият завод на Renault, в който се монтира осветена камера, нова система за проверка, разработена от Process Engineering & Design екипа, основаваща се на опита, споделен с Daimler.

Кабината е със сиви стени и излъчва стандартизирана светлина като референция, интензивността и посоката на която позволява на операторите да забелязват и най-малките цветови разлики, като по този начин проверяват цветовата хармония между частите на купето, боядисани в завода, и тези, доставени от външни доставчици. По този начин допълнително се подобрява възприятието за качество. Вратите на новия Megane се боядисват в бояджийното в Паленсия, бронята в друг цех в Паленсия, а люкът – в завода на външен доставчик.

Осветената камера е основна характеристика на много задълбочен план за проверка на качеството на боята; всяка седмица от поточната линия се избират двадесет автомобила, които преминават през щателен контрол чрез използването на цветови стандарт, за да се оцени цветовата хармония, aспектен стандарт (нов за процеса тази година), за да се засече проблеми по лаковото покритие и боята.

Тъй като възприятието на качеството е ключов фактор в работата на завода, в Паленсия бе създадено Perceived Quality School за лансирането на готовите Kadjar и Megane. Новото подразделение осигурява класна стая и практическо обучение за целия персонал, работещ по новите автомобили.

Поточна линия, адаптирана към CMF C/D модулната архитектура
Kadjar и новия Megane са базирани на новата модулна архитектура на Renault-Nissan Alliance, CMF C/D (от “Common Module Family”), подобно на новия Espace и Talisman (произвеждани в завода в Дуе, Франция).

Чрез тази модулна архитектура, различни автомобили споделят вътрешно-съвместими подсистеми, които са невидими за клиента, което води до рационализация на разходите. По-конкретно това засяга двигателния отсек, кокпита, предната долна част на шасито, задната долна част на шасито и електрическите и електронни подсистеми.

Aспектите, видими за клиента, от друга страна, са много разнообразни. На поточната линия в Паленсия, със своята голяма S-образна форма, специално адаптирана към размерите на новите автомобили, операторите трябва да се справят с широкото разнообразие в оборудването на автомобила и работните станции за монтирането им. Примерите включват системата 4Control, предлагана за новия Megane GT, задвижването на четирите колела, налично при Kadjar, и широкия избор от джанти, като броят на частите доближава сто различни позиции.

Окомплектоването поетапно бе разделено на фази, за да се оптимизира управлението на компонентното разнообразие, тъй като общият брой на частите се удвои (до 4500). Идеята е да се съберат пълни комплекти с части, които да отговарят на модела и да са възможно най-близо до оператора на поточната линия. Tова подобрява ергономията на работната станция (тъй като изисква по-малко прехвърляния и движения), безопасността (тъй като има по-малко движение на камиони), качеството и общата производителност на завода.

След като слязат от поточната линия, 100% от автомобилите преминават функционални тестове и тестове за външния вид, последвани от динамични тестове на външната тестова писта.


—————


Заводът на Renault в Паленсия

Обща информация
•Заводът е открит на 2 януари 1978
•Местоположение: Villamuriel de Cerrato (регион Castilla y León, Испания), 50 км северно от Валядолид
•Разгъната площ: 1 666 911 кв. м (сградите заемат 304 286 кв. м)
•Персонал: 4200 (средна възраст 34 години, 17% са жени)

•От откриването на завода през 1978 г. досега са произведени над 6 млн. автомобила (включително над 4 млн. Megane от 1995): R12, R18, R14, R9, R11, R21, R19, Laguna, Megane 1, Megane 2, Megane 3, Kadjar
•Настоящо производство: Kadjar, новия Megane, включително GT, GT Line и Megane 3 (хечбек, комби, купе, RS) версии
•88% от продукцията е за експорт

Снимка: Производството от 1998 до 2014

•600 млн. евро е инвестицията в испанските заводи на Renault от 2014 до 2016
•Сертификат за качество: ISO 9001 от 1994
•Сертификат за околната среда: ISO 14001 от 1999
Трансформация на завода за Kadjar и новия Megane
•Цех за пресоване на метал: над 70 нови настройки на оборудването

•Цех за щамповане на метала: 874 робота
•Нов цех за шасита (“Main Floor”) с 250 високотехнологични робота
•Нова линия за асемблиране на купета (“Nissan Standard Line”, NSL): 70 нови робота
•Модернизация на съществуващите линии за врати и купета, на които вече работят над 70 робота

•Бояджиен цех:
•Модернизация с цел приспособяване към нови цветове на купето, 6 нови робота
•Нова светлинна кабина

•Поточна линия: еднопосочна линия
•Поточна линия, адаптирана към размерите на новите автомобили
•Нов цех за производство на 4x4 и 4Control осевите подсистеми
•Модернизация на камерата за проверка на емисиите
•Модернизация на камерата за проверка на окачването, шумове и вибрации
•Нови системи за управление за брони, колела и сглобени двигатели
•Процес на окомплектоване за улесняване процеса на управление на голямото разнообразие от компоненти (частите наброяват 4500, два пъти над предишната цифра): пълни комплекти от части точно до поточната линия, така се подобрява ергономията на работната станция (с по-малко трансфери и движения), безопасността (по-малък трафик от камиони), качеството и общата производителност на завода
•Разширяване на тестовата зона за спирачната система и модернизация на стендовете за изпитания (процес за установяване на качеството)

•Логистика: двукратно увеличение на броя на частите, наброяващи 4500, което налага промяна на управлението на потоците части
Обучение и развитие на умения
•Обучението на персонала през 2014 достигна 107 308 часа (т.е. по 42 часа на човек) и ще се удвои с пристигането на новите модели.
•100 човека от завода в Паленсия посетиха Renault Vehicle Prototype Centre (CRPV) като част от програма за развитие на продуктовите и технологични умения в хода на подготовката за старта на производството на Kadjar и новия Megane.
•Всички оператори посещават курсове в Dexterity School (Dojo) в завода, за да придобият практиката, нужна за масовото производство на Kadjar и новия Megane.
•Новоназначените служители преминават специални курсове, засягащи продуктовите характеристики, безопасността и качеството.
•Целият персонал преминава курсове в Perceived Quality School в завода.

 

Източник: www.renault.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама