Новини » Спорт

Роберт Кубица спечели състезанието на пистата "Жил Вилньов" за Голямата награда на Канада

09.06.2008г

Роберт Кубица спечели състезанието на пистата "Жил Вилньов" за Голямата награда на Канада Пилотът на БМВ-Заубер Роберт Кубица спечели първата си победа във Формула 1, след като финишира първи в супер драматичното състезание на пистата "Жил Вилньов" за Голямата награда на Канада, 7-ми кръг от шампионата. Полякът триумфира на пистата, на която точно преди година се разби с повече от 200 км/ч и едва не загуби живота си. Втори край Монреал завърши съотборникът му Ник Хайдфелд и така БМВ записаха първия си успех от както се състезават самостоятелно в Гран при от 2006 година. Това е и първа двойна победа за баварците. Трети с първи точки за сезона остана Дейвид Култард с Ред Бул, а четвърти Тимо Глок с Тойота. Пети финишира Фелипе Маса (Ферари). Световният шампион Кими Райконен (Ферари) беше блъснат на изхода в бокса от лидера в шампионата Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес) и двамата претенденти за титлата отпаднаха. До този момент британецът водеше стабилно в състезанието. На пистата имаше кола за сигурност, след като спирачките на Адриан Сутил (Форс Индия) се подпалиха, а машината му бе позиционирана на опасно място на пистата. Хамилтън не видя, че светофара на края на бокса свети червено и се заби в задната част на колата на "Айсмен". Кими беше спрял преди ограничителната линия и заедно с Кубица чакаха да светне зелено. Както е известно, в режим на кола за сигурност, само съдиите решават кога да отворят бокса и да разрешат зелен сигнал на изхода му. formula1.sportal.bg