Новини » Автоновини

10 грешни мита за коланите



Admin07.12.2015г 

10 грешни мита за коланите

Технологиите за автомобилна безопасност се развиват взривообразно по рой и сложност напоследък, но и сега най-действеното предпазно средство в колата е обикновенният автомобилен колан. Благодарение на него са живи още над 70% от пострадалите при тежки ПТП. Коланът намалява рискът за смърт на водача при челен удар цели 2,3 пъти, при страничен 1,8 пъти, а при преобръщане на автомобила над пет пъти!

Коланът в транспортните средства се използва вече от век при самолетите и 50 години при автомобилите. Първоначално само поясен, след това триточков, последван от инерционният, с регулиране по височина, с пиропреднатягане, с ограничител на опъването и накрая, но не като финал – с вградена въздушна възглавница. За съжаление все още се намират шофьори и пътници, които го пренебрегват и робуват на едни десет грешни мита за изпозването на автомобилните колани. Кои са те?

Мит №1. - Коланът при катастрофа пречи да се избяга бързо от колата навън, например при горящ или потъващ във вода автомобил. Коментар – Последните два случая са сред най-рядко срещащите се ПТП-а. При по-старите колани наистина можеше човек да се заплете, но съвременните инерционни се освобождават само с едно щракване.

Мит №2. При бавно каране може и да не се закопчаваме. Коментар – Наистина при удар с 30 км/ч едва ли ще загинете, но няма да се отървете от сериозни наранявания. Дори и насрещният автомобил да се е влачил като вашия при челния удар 50-килограмов човек тежи вече два и кусур тона. А такива са 80% от всички аварии. Това е същото ако се метнете от 6-я етаж на асфалта, където ще се срещнете с твърдото със същата скорост. Дали ще са ви високи шансовете да останете живи? Водачът без колан при всички случаи ще счупи предното стъкло с главата си и в девет от десет случая е пътник за онова, по-доброто място. 80-е километра са равни на падане от 9-я етаж, 90 км/ч са 12-я етаж.

Мит №3. Привързаният с колан възрастен може да държи на ръце дете. Коментар – При скорост 30 км/ч малкото телце тежко 7 кила няма начин да бъде удържано с ръце, защото теглото му нараства на 135 килограма при удара!

Мит №4. При каране на къси разстояния коланът е излишен. Коментар – Не ние а статистиката сочи, че в 75% случая смърта настига водача в рамките на 40 километра от дома му, а има случаи при които нещастието идва след само някакви си десетина метра от тръгването.

Мит №5. Пътниците отзад няма нужда да се закопчават. Коментар – Това е опасно не само за пътниците отзад – дори закопчан шофьор може да бъде убит от излетяло от задната седалка детенце, да не говорим за преобръщането на колата – тук просто няма алтернатива.

Мит №6. Най-безопасното място в колата е зад шофьора и в него може без колан. Коментар – Всъщност е второто по безопасност след средното отзад, но и в двата случая с поставен колан.

Мит №7. При авария е най-добре ако излетите от колата. Коментар - Наистина и за водача и за пътник излетели от колата при катастрофа има шанс да останат живи. Но едва един на сто, ако сте готови да рискувате. Най-голямата опасност в такава ситуация идва от удари в елементи на купето, когато има огромен риск от загуба на съзнание или получаване на травма несъвместима с живота. А тогава няма значение дали след катастрофата сте вътре или навън от колата.

Мит №8. Ако колата е с въздушни възглавници няма нужда да се закопчаваме. Коментар – Не е все едно да добавиш към 300-е км/ч скорост на надуване на възглавницата насреща още стотина километра от непривързаното си тяло. Освен това възглавницата е разчетена така, че да поеме тялото на човека когато е напълно разгъната, а не когато идва насреща ни като юмрук на боксьор тежка категория. И още една малка, но важна подробност – не пушете лула или цигаре зад волана – при разтваряне на възглавницата изходът от това може да е фатален.

Мит №9. Коланът при катастрофа травмира човека. Коментар – Това наистина може да се случи, но само в един случай – в зоната на врата, защото при рязкото спиране при удара тялото по инерция продължава напред, а главата не е привързана. Това при автомобилните състезатели се предотвратява със специално устройство, наречено “ханс”, което ограничава движението на главата напред. Но в сравнение с травмите, от които ни предпазва коланът, тази опасност е направо нищожна.

Мит №10. Предпазните колани са неудобство. Коментар – и да се яде с ръце е по-удобно, защото не трябва да мием приборите и чиниите. Навикът да се ползват коланите трябва да се възпитава още от детски години, което в един момент води до възникване на чуство за психологичен дискомфорт, ако коланът не е поставен.
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама