Admin14.12.2015г
На 14 декември - понеделник, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров ще представят на пресконференция винетните стикери за 2016 г. На 15 декември се очаква да започне разпространението на новите винетни стикери
Годишната винетка за леките автомобили ще струва 97 лв. Сега цената на стикера е 67 лева.
Седмичната винетка за леките коли ще струва 15 лв., при 10 лв. сега. Месечната винетка поскъпва от 25 на 30 лева.
За автобусите, отговарящи на стандарта Евро 1 и 2, годишната винетка се вдига до 1050 лева, а за тежкотоварните камиони над 12 тона, винетките според екологичния стандарт стават съответно 1743 и 1340 лева.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обяви, че се въвежда смесена система за плащане на движение по пътищата, цитирана от БТА.
"Моторните превозни средства до 3,5 тона ще плащат винетки, а по-тежките ще плащат на километър изминато разстояние. АПИ, Гранична полиция, КАТ и НАП ще разработят съвместно в тримесечен срок т. нар. ТОЛ система. След това ще се избере изпълнител, който да въведе в експлоатация през 2017 или 2018 г. тази нова система", посочи Павлова.
За увеличението на цените на винетките се вземат предвид и фактите, че в експлоатация са въведени 300 км нови магистрали, които трябва да се поддържат:
"Средно годишно е около 15-20 милиона увеличението за необходимостта за поддържането на тези магистрали, текущ ремонт, зимно, превантивно поддържане и съответно за останалите пътища останалата част от мрежата, която представлява 12 000 км третокласни пътища, 7000 км първи и втори клас пътища, и както казах, почти 800 км автомагистрали. Това е пътната мрежа, която трябва да поддържаме с ресурса, който имаме", допълни регионалният министър, цитирана от БНР.
Протестите:
Шофьори от цялата страна се организираха през социалните мрежи вчера в национален протест срещу поскъпването на винетките. Десетки протестираха срещу по-скъпите винетки.
Протестиращите са убедени, че държавата разполага с достатъчно средства за поддръжката на пътната система в страната.
Те също така призовават да се затегне контрола върху разходването на пари за строителство и ремонт на пътища, което също може да даде допълнително постъпления.
Протести се състояха във Враца, Бургас, Благоевград, Дупница, Севлиево и на други места в страната.