Новини » Любопитно

Нов процес превръща въглеродния двуокис от въздуха в метанол



Admin08.02.2016г 

Нов процес превръща въглеродния двуокис от въздуха в метанол Опасноста от нарастващото присъствие на атвосферен въглероден двуокис налага търсене на начини за неговото извеждане от там. В някои изследвания се търси превръщането на CO2 в полезни материали за индустрията като карбонови нановлакна и дори горива като дизеловото. За съжаление при всичките тях има сериозен проблем заради нуждата от много високи технологични температури, което пък означава че се изразходва прекалено много енергия за производството на назначителни количества гориво.

Изследавотели от университета в Южна Калифорния (USC) твърдят, че са открили начин да отнемат въглеродния двуокис директно от атмосферния въздух и да го преобразуват в метанол при използването на много по-ниски температури в процеса и то по много опростен начин.

Метанолът има най-простата структура от всички алкохоли и може да се използва директно като материал за горене в пригодени за целта двигатели с вътрешно горене, както и при ставащите все по-модерни горивни клетки. Метанолът е още много полезен материал за производството на други химикали като формалдехид, експлозиви, бои, антифризи, солвенти, може да се преобразува в диметилов етер, който пък е заместил на хидрокарбоните в аерозолните репеленти.

За производството на метанол от въздушния CO2 изследователите първо разпенват залавяният въздух през воден разтвор на пентаетиленехекзамин (PEHA) - базиран на органично добито азотно съединение с многобройни аминогрупи при повишена температура, които помагат да се получат химически деривати на алкохола. След това се добавя катализатор, направен от рутений, за да се добави водород към CO2, след което сместа се подлага на високо налягане и температури от 125° дo 165° C, при което около 79% от CO2 се превръща в метанол.

На този етап метанолът е все още в смес с водата от процеса, но може лесно да бъде извлечен с проста дестилация. Новият метод позволява да се повтори процеса до пет пъти без видима загуба на скъпия катализатор, каткто и на неговата ефективност.

В момента се търсят начини за рафиниране на процеса и пригаждането му за индустриално производство. Те смятат, че днес едва ли могат да се конкурират с добива на горива от петрол и то при цени за барел от около $30. Но смятат, че имат предимството да опазват за планетата слънчевата сетлина, която за разлика от изкопаемите горива ще е налична още милиони години.
Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама