Admin01.04.2016г
На 31 март стартира националната програма за насърчаване използването на електрически и хибридни автомобили – т. н. „чисти“ превозни средства, които щадят природата, съобщи на пресконференция министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Това е първата в България пилотна демонстрационна схема с ресурс от 1 млн. лв., реализирана чрез Националния доверителен екофонд (НДЕФ) със средства, получени от ранните продажби на квоти от емисии на парникови газове.
Условията за участие са публикувани на страницата на НДЕФ. Информацията ще бъде достъпна и чрез сайтовете на МОСВ и на партньорите – Националното сдружение на общините в Р България (НСОРБ).
Бенефициенти могат да са централната администрация, регионалните ѝ подразделения, както и общинските администрации. Целта на схемата e по опростен механизъм да се предостави частично субсидиране при купуването на превозни средства – електрически или хибридни от типа plug-in. Всяка от администрациите може да кандидатства за получаване на частично субсидиране за купуването на не повече от три превозни средства – за електромобил 20 хил. лв., а за хибриден автомобил – 10 хил. лв. Кандидатстването е до 30 май с попълнен формуляр по критерии, зададени от НДЕФ.
По инициатива на МОСВ ще бъдат намалени екотаксите при купуването на електромобили – с 30%, а за хибридни коли с 15%, каза Ивелина Василева.
Според коефициентите на евроемисионните стандарти един дизелов автомобил отделя средно 12, 8 кг емисии въглероден диоксид при 20 хил. км пробег годишно. Бензиновият отделя средно 46 кг въглероден диоксид при същия годишен пробег. За електромобилите тази цифра е 0. Разчетите показват, че в дългосрочен план електромобилът се оказва 6 пъти по-икономичен. Разходите за зареждане на един електромобил са 720 лв. за 20 хил. км, а за същия годишен пробег средно разходите за гориво на един конвенционален автомобил е 3150 лв., плюс средно 1000 лв. за масла и консумативи.
Източник: economy.bg