Новини » Любопитно

Хибридните автомобили – повече от век история



Admin20.07.2016г 

Хибридните автомобили – повече от век история

Автомобил с хибридно силово задвижване звучи модерно и нетипично, но ако се върнем доста по-назад в историята ще видим че корените му са повече от преди столетие. Думата хибриден означава, че автомобилът има повече от един източник на енергия за задвижването си.

Още в края на по-миналия век – в 1899-а година Фердинанд Порше създава автомобила Lohner Electric Chaise със задвижване с електрически мотор-колела Lohner-Porsche Mixte. Бензинов двигател осигурявал задвижване на генератор, изработвящ ток за разположените на предния мост мотор-колела. Хибридът бил развит върху платформата на електромобила Lohner-Porsche.

В течение на времето двигателите с вътрешно горене бързо се усъвършенствали и изместили електромоторите и хибридните задвижвания. През 60-е години на миналия век, обаче в Щатите се замислят за вредата от изгорелите газове на типичните за това време осемцилиндрови мотори. Тогава и направили първата законодателна крачка поощряваща прехода към електромобили и хибриди.

Но поощренията оказали много слабо влияние, докато през 1973 году не се разразила нефтената криза. Първото модерно хибридно задвижване е направено през 1968-а година от компанията TRW. В тази конструкция задвижването се осъществявала едновременно от двата мотора – ДВГ и електро. Първият сериен модел с това задвижване бил GM 512 Hybrid. До скорост от 16 км/ч вървял на ток, а след това заработвал бензиновият мотор.

Европа се включва през 1973-а година с хибридното такси на Volkswagen - Taxi Hybrid. Процесът на усъвършенстване на хибридните задвижвания върви непрекъснато от тогава насам, като водещата компания в това отношение е определено е Toyota. В 1994-а година специалистите й започват реализация на проект с название G-21, който всъщност дава на света първата наистина ефективна хибридна технология и през 1997-а моделът Toyota Prius стана първият в света съвременен хибриден автомобил. Това е и най-известният и масов хибрид в света, а в момента се прави неговото четвърто поколение.

В 1999-а излиза серийният хибрид Honda Insight, а малко по-късно подобен модел прави и Audi, пуснал дребна серия хибриди комбинация от 1,9-литров дизел и електромотор с мощност 28 к.с. В началото на новия век с хибриди активно започва да се занимава и Bosch.

В Европа първият сериен хибрид е направеният на базата на Audi 100 вариант Duo, при когото задните колела се задвижваха от електромотор на Siemens с мощност 12 кВт, захранван от никел-кадмиев акумулатор. Предните колела се задвижваха от стандартния 2,3-литров, 134 к.с. бензинов мотор, но заради увеличеното си тегло моделът бил по-муден от базовия Audi 100 и не се търсел много, заради което бил свален от производство.

Законодател на модата си останала Toyota с Prius, превърнал се в глобален модел, реализиран първоначално годишно по около 20 000 броя. Досега автомобилите с име Prius са вече над 3,7 милиона. В днешната моделна гама на японците има сериозен брой предложения за модели с хибридно задвижване, а продажбите им вече възлязоха на над девет милиона.

Японската компания усъвършенства хибридната си технология използвайки и полето на спорта. В 2006-а стартира разработка на хибридна система за състезателно приложение - Toyota Hybrid System – Racing. Вложените усилия дават резултат – хибридната технология отбелязва първата си победа на пистата през юли 2007-а, когато Toyota Supra печели надпреварата “24 часа Токачи”.

Първото поколение на Toyota Prius Prius се прави в периода 1997-2003, има бензинов мотор 1,5 л, работещ по цикъла на Аткинсън, мощноста е 70 к.с, работното напрежение е 273,6 В, общата мощност на хибридната система е 100 к.с.

Prius 2-о поколение е от периода 2003-2009, също 1,5 л и Аткинсън, мощноста е по-висока с 6 к.с., работното напрежение е повишено на 500 В, мощноста на системата е вече 110 к.с.

Третото поколение на Prius е 2009-2015, двигателят е вече 1,8 л, Аткинсън, мощноста 99 к.с, работното напрежение 650 В, общата мощност 136 к.с.

Актуалният Prius е 4-то поколение, 1,8 л, Аткинсън, мощност 98 к.с, работно напрежение 650 В, общата мощност на хибридната система е 122 к.с.

По данни на Toyota Motor Corporation, използването на хибридните й автомобили от марките Toyota и Lexus е позволило да се намалят емисиите на въглероден двуокис с впечатляващите 49 милиона тона! Съгласно сметките на японската компания, експлоатацията на хибридните й модели Toyota и Lexus е довело да икономия на 18 милиарда литра гориво в сравнение ако същият брой автомобили бяха експлоатирани само с класически двигатели с вътрешно горене.
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама