Новини » Автоновини

Двойна радост на подиума за Hyundai Motorsport в Рали Германия

Admin23.08.2016г

Hyundai Motorsport завърши събитието на роден терен с втора и трета позиция, като си осигури първия двоен резултат на подиума в Световния рали шампионат на FIA за 2016 г.
•Дани Сордо отстрани съотборника си Тиери Нювил от второто място с разлика между пилотите от само 0,1 сек. при завършването на вълнуващия етап Power Stage, спечелен от Нювил.
•Хейдън Падън осигури завършването на всичките три автомобила New Generation i20 WRC в състава на топ пет след силна финална сутрин, която му гарантира петата позиция.

Hyundai Motorsport постигнаха фантастичен двоен резултат на подиума с Дани Сордо и Тиери Нювил, завършили съответно на втора и трета позиция в Рали Германия, деветия кръг от Световния рали шампионат (WRC) на FIA за 2016 г.

В един от най-вълнуващите финали на сезона досега три тима се бориха за втората позиция - Сордо, Нювил и пилота на Volkswagen Motorsport Андреас Микелсен, разделени от четири секунди на старта на финалните етапи в неделя.

Борбата беше до самия край – 14,84-километровия етап Power Stage в Зауртал - последвал отмяната на предпоследния етап (SS17 Дронтал 2) по-рано тази сутрин. Въпреки че Нювил спечели почестите за етапа Power Stage - и три допълнителни точки за Шампионата на пилотите - Сордо беше този, който спечели второто място.

Миниатюрна разлика от 0,1 секунди разделяше двойката тимове на Hyundai Shell World Rally в края на ралито. Хейдън Падън, представляващ тима Hyundai Mobis World Rally, зае петата позиция.

След този резултат Hyundai Motorsport заема втора позиция в класирането на конструкторите на WRC, преминавайки 200-точковата бариера (201 спрямо 256 за Volkswagen Motorsport 256) с още четири ралита, предстоящи за този сезон (Корсика, Испания, Великобритания и Австралия).

Сордо (#4 New Generation i20 WRC, 2-ро общо място) и навигаторът му Марк Марти се върнаха отново в надпреварата със стил този уикенд, след като бяха принудени да пропуснат Рали Финландия. Испанският екипаж стартира неделята с впечатляваща етапна победа (SS15 Дронтал 1) и попречи на амбициозния Нювил, като зае своята първа позиция на подиума за 2016 г. по забележителен начин.

Сордо каза: „Невероятно близо беше, но се радвам, че заехме нашата първа позиция на подиума през този сезон. Бяхме толкова близо много пъти тази година с четвърти места в Мексико, Аржентина, Португалия и Сардиния, затова е чудесно, че най-накрая успяхме. След разочарованието, че не можахме да участваме във Финландия, искахме да дойдем тук и да се представим добре. Не беше лесно с трудните условия, но запазихме концентрация и тази втора позиция е идеалната награда. Автомобилът се представи без грешка този уикенд и отборът трябва да бъде поздравен за работата си. Сериозно усилие е за всички, затова да имаме два автомобила на първите три места е чудесен резултат, особено в рали на собствен терен.“
Нювил (#3 New Generation i20 WRC, 3-то общо място) и навигаторът му Никола Гилсоул работиха здраво, за да заемат своя трети резултат на подиума за сезона, след третото място в Монте Карло и победата им в Сардиния. Белгийците спечелиха и двата етапа в Зауертал (SS16 и SS18), за да достигнат сбор от общо пет етапни победи този уикенд и да вземат три допълнителни точки с отлична победа в етапа Power Stage.

Нювил коментира: „Беше вълнуваща битка за второто място и ние направихме абсолютно всичко, което можахме. Щастлив съм да заемем третото място и да споделим двойния подиум. Това е специален резултат за отбора след труден уикенд при непредвидими условия. Имахме силна финална сутрин, която показа нашия потенциал с две етапни победи, включително Power Stage. Не беше напълно достатъчно да изпреварим Дани за второто място, но и не можеше да бъде по-близо. Трите PS точки са чудесна награда, затова благодаря на целия отбор, че ни даде автомобил, който беше толкова конкурентен този уикенд. Сега нашето внимание се насочва към Корсика!“

Пейдън (#20 New Generation i20 WRC, 5-то общо място) се придвижва до трета позиция в Световния шампионат на пилотите с 94 точки след солидно придвижване до пета позиция. Новозенландският пилот и навигаторът му Джон Кенард избягнаха тежък петък и направиха значителни подобрения с напредъка на ралито, като приключиха днес с три етапни времена в топ шест.

Падън каза: Не беше лесно рали за нас, но съм доволен, че го приключихме с добри резултати. Взехме приличен брой точки за петото място, което ни изкачва до трето място в Шампионата. Използвахме този уикенд да научим повече за шофирането си в това рали, което без съмнение е най-трудното от състезанията на асфалт. Направихме някои малки подобрения днес, които ще ни помогнат за следващото рали в Корсика. Най-важното е, че това беше страхотен уикенд за отбора с двоен подиум. Това е чудесна награда за усилията на всички в Алценау.“

Класирането отбелязва първия резултат с двоен подиум за сезона за Hyundai Motorsport - представляващ шестия и седмия подиум за отбора през 2016 г. Той също провъзгласява завръшането на немския подиум за първи път откакто Нювил и Сордо финишираха първи и втори в дебютния за отбора сезон през 2014 г.

Ръководителят на отбора Мишел Нандан коментира: Какъв финал беше това! Знаехме, че позициите ще бъдат близки, но не мисля, че някой е очаквал да бъде толкова напрегнато. 0,1 секунди след 17 етапа и почти 300 км специални етапи е нещо невероятно. Бих искал да поздравя Дани, Марк, Тиери и Никола за фантастичната честна и вълнуваща битка. Вълнуващо е да имаме два автомобила на подиума за първи път този сезон - а това, че ралито е на собствен терен, го прави още по-специално. Всъщност поради факта, че Хейдън завърши пети, за пръв път през този сезон и трите автомобила финишират в топ пет. Това е чудесен резултат за всеки в отбора и ни дава увереност в представянето на New Generation i20 WRC при различни условия на асфалт. Сега имаме няколко седмици до Корсика, през което време ще прегледаме всичко, което научихме, и ще се подготвим по най-добрия възможен начин за финалните четири събития на сезона.“

Tour de Corse ще бъде десетият кръг от наскоро съкратения сезон на WRC с 13 събития и ще се проведе от 29 септември до 2 октомври.