Admin27.11.2016г
Доста интересен е въпросът дали да си миеме колата през зимата? Наистина, “Да мия или да не мия” звучи направо като от устата на Шекспировия Хамлет и решението на питането не е съвсем еднозначно.
От една страна зимата означава сняг, суграшица, мокър сняг и влага, да не говорим за мръсната кал трупана по нещастните ни улици от службите, които на теория трябва да ги поддържат чисти.
От друга, самого миене може да навреди на колата, заради негативното въздействие на промените надолу в температурите. Това е и основният аргумент против миенето – заради него може да се повреди боята на колата, остатъчната влага след миенето може да заледи ключалките или да залепи със замръзването си уплътненията на вратите.
На другия полюс - сред аргументите на привържениците на миенето, също има плюсове – солта и калта с която се посипват нашите улици за размразяване на асфалта и паважа са също много опасни за купето – предизвикват ускорена корозия и за това не бива да се оставят полепнали по автомобила. В същото време съвременните бои не са чак толкова чуствителни към промените във външната температура.
Така че колата трябва да се мие и през зимата, но със спазването на някои предпазни мерки. Да се мие колата в сибирски студ не е най-правилното решение, но ако се наложи е добре веднага да бъде добре подсушена, за да не се наложи да се размразяват ключалките.
Веднага след миенето е добре да се подкара леко колата и да се поработи малко на безопасно място с ръчната спирачка, защото има случаи когато замръзват залепнали за барабаните или дисковете спирачните накладки. Независимо от това колко често или не сте решили хамлетовския въпрос за миенето през зимата, трябва постоянно да се чистят от залепнал сняг подкалниците и джантите на колата. На първо място това ще ги предпази от ускорена корозия, а на второ ще се избегнат неприятните вибрации във волана.
Източник:Автопрес