Новини » Автоновини

Лъжа или истина – да поспорим за колите



Admin29.11.2016г 

Лъжа или истина – да поспорим за колите Често сред шофьорите възникват спорове от типа - “предното предаване или задното е по-добро”, дизел или бензин”, “през деня или през ноща се кара по-добре” и други подобни. Истината както при други подобни спорове около нещата от живота никога не е еднозначна. Още повече при автомобилите и всико свързано с тяхното присъствие в живота ни. Много често при тях става въпрос за компромиси, за решения пълни едновременно с плюсове и минуси, без окончателна истина. Ето и някои от тях:

Турбото помага на екологията?
От екологична гледна точка да, защото позволява по-ефективно изгаряне на горивната смес. Но в смисъла скрит зад израза “добра екологичност” влизат още не само изхвърляните вредности, а и разучната употреба на природните ресурси на планетата. Сред тях е и въздухът, а турбото помага на мотора да “харчи” повече чист въздух, отколкото при атмосферния мотор. Така че турбото помага да ликвидираме повече кислород, а въпросът е кое по-лошо за планетата – повече вредни изхвърляния или по-малкото кислород? Статистиката сочи, че кислородът в атмосферата намалява – преди 50 години съдържанието му е било 26%, а сега е настъпва кислороден глад. В Китай, например в мегаполисите вече се “радват” дори на 19%, а при 17%... по-добре и да не мислим какво ще стане.

По-бързо караш, по-бързо ще стигнеш?
Любителите на бързата езда използват математиката, а тя тук е безкомпромисна, заради твърдата формула за зависимоста между разстоянието, времето и скороста. Но в математиката отсъстват спирките за дозареждане с гориво и ходенето до тоалетната, а при по-дълги разстояния на пътуване и двата фактора са съществени. Най-оптималният режим на движение по магистралите на дълъг път, всъщност е с максимално позволената скорост – хем няма да ви глобят, хем няма да спирате през 200-а – 300-а километра за да храните железния си звяр.

Ако карате като във Формула 1, от София до морето ще стигнете за час и половина, ако е хубаво времето, няма ремонти и задръствания. Но все пак ще ви се наложи да спрете поне веднъж за да досипете гориво. Колкото повече натискате педала, толкова по-бързо се изпразва резервоарът. Разликата в харча на гориво при бясното каране е двойна. Всяко зареждане, особено ако има жена и деца в колата, отива минимум на 15-20 минути и спечеленото време при бързото каране може дори да отиде на кино. Да не говорим за повишената опасност на високата скорост...

Купето – важно ли е да е по-твърдо или по-меко?
За конструктора на колата да, а за купувачите по-скоро не. Защото 90% от последните едва ли познават какво се крие зад съкращението Нм/градус. Мъжете водачи разбират разликата между твърдоста на огъване и усукване, но да кажат дали ниво от 19 000 Нм/градус е високо или ниско, едва ли. И тук отговорът е по средата – добре е да е твърдо в зоната на разполагане на пътниците и меко отпред и отзад.

Светва резервата – да бързаме ли към бензиностанцията?
Ако сте сигурни, че датчикът за нивото на горивото не лъже, то няма чак толкова належаща нужда за отбиване до бензиноколонката. Опитните одачи знаят, че от момента на светването на жълтата лампичка до истинското празно има още доста километри – от 50 та чак до 100. Защото производителите залагат резервен обем от 10 до 15%. Всъщност обемът на резервоара по книжка не е истинският и често на бензиностанция, когато поискате догоре при празен резервоар, вътре влизат от пет до десет и повече литра гориво. Не защото ви лъжат, макар че и това се случва, а просто защото наливачът изцежда до края въздуха вътре и дори понякога напълва компенсаторния обем. Трябва, обаче да се внимава, ако автомобилът ви е хибриден – някои модели “генетично” не търпят ниско ниво на горивото. Все пак – не чакайте да ви светне лампичката, а предварително си заредете резервоара до край.

В калта само с 4х4?
Не е точно така – пълното задвижване е полезно, както и добрите геометрични показатели на машината. Но най-важното в калта са яко хващащи гуми с широки канавки и големи грайфери. Доста кросовъри 4х4 не се справят добре с оф-роуда именно заради “градските” си гуми. Протектор с “паркетен” грайфер е добър за асфалта, но се предава дори и на равна земна, но навлажнена повърхност, просто защото не могат да “хване” както трябва. 4Х4 безусловно е за предпочитане пред само предното или задно задвижване, когато сте заседнали и трябва да изкарате колата. Но за да се движите добре в по-тежките условия е достатъчно и задвижване само на една от осите, но с правилните гуми. В името им по принцип фигурира обозначението off-road и още толкова сигурно е че те не се монтират на серийните автомобили, освен по специална поръчка.

Медалът винаги е с две страни!
Почти всяко твърдение и то не само при колите има обратна част. Ако дилърът ви атакува напористо че колата е с най-големия в класа багажник, че дизелът е с по-висока икономичност или че машината предлага яки оф-роуд качества, не бързайте веднага да се хващате на въдицата. Големият багажник често говори за стеснен интериор, икономичноста на дизела отива на кино заради по-високата му цена спрямо бензиновия аналог, а оф-роудът дори не ви е нужен, ако ще карате колата си в града. Затова не се подавайте лесно, мислете трезво за да не се излъжете или изложите някъде и някога...
Източник: Автопрес


Коментари

Добави коментар

Реклама