Новини » Автоновини

Камионите могат да тръгнат в автономни колони до 2023-та година



Admin15.05.2017г 

Камионите могат да тръгнат в автономни колони до 2023-та година

Асоциацията на автомобилните производители в Европа (ACEA) и в частност тези на тежкотоварните превозвачи анонсираха плана EU Roadmap for Truck Platooning, който ако бъде изпълнен, може да доведе до появата и функционирането по европейските пътища на полу-автономни колони камиони още преди 2025-та година.

От ACEA определят автономните колони (Truck Platooning) като виртуално свързване на два или повече камиона, при което челната машина изпълнява ролята на “водач”, а останалите зад него се движат на базата на неговите маневри. В тази ситуация, тестове в областта на която вече се провеждат, намеса на човек не се налага или тя е изключително минимална.

Реализирането на проекта за автономни колони камиони ще гарантира сериозни преимущества, като едно от тях ще бъде намаляването на разхода на гориво с до 10% в резултат на по-близкото позициониране на машините една зад друга. Благодарение на непрекъснатата връзка между отделните единици, а от там и моменталното и едновременно задействане на спирачните системи на всички участници, ще бъде повишена сериозно и безопасността. Успоредно с това, групирането и синхронизираното движение се очаква да доведе и до подобряване на трафика.

От ACEA коментират, че технологията за реализирането на автономни колони от камиони на една и съща марка вече е налична, но акцентират върху това, че клиентите ще изискват такива, в които да бъдат включени и представители на различни марки. В същото време, от асоциацията споделят, че този сценарий се отнася за случаите, в които в пилотния камион има водач, дори и той да не е директно замесен в управлението на машината, а изцяло автономните колони се очаква да се превърнат в реалност на по-късен етап.

Асоциацията на автомобилните производители в Европа коментира също така, че за реализирането на проекта за автономни колони, самите производители имат възможност да работят само до един етап, след което трябва да се работи в тясно сътрудничество с всички останали свързани страни, в това число отговорници за пътната инфраструктура, транспортните компании, регулаторните и законотворните органи, и застрахователните компании.

От ACEA очакват също така и съдействие от страна на отделните правителства, които би трябвало да предложат преференции под формата на намалени пътни такси, отстъпки на базата на по-ниските CO2 емисии, по-гъвкав план за свободно движение по магистралите и други.
Източник:Автопрес




Коментари

Добави коментар

Реклама