Admin14.06.2017г
Най-спряганата дума днес в автомобилостроенето е автономното управление. С всеки ден идват новости за подобни автомобили, за тяхното ниво на автономност. Нивата са шест и по-надолу даваме кратко обяснение кое какво съдържа - от напълно касическото “човешко” 0 до напълно автономното ниво 5. Концепцията определяща нивата на самостоятелно /автономно/ управление е публикувана от асоциацията на автомобилните инжинери (SAE) в 2014-а година. Tя съдържа шест нива на автономност, които автопроизводителите трябва да преминат постепенно по пътя си към пускането на безкормилни автомобили в бъдеще.
Ниво нула – няма автоматизация изобщо
Вие си управлявате автомобила, ускорявате, спирате и въртите волана през цялото време на движението, дори и да сте асистирани от звукови сигнали на някои системи. Дори колата ви да има система за автоматично екстренно спиране, тя все още си остава на ниво нула.
Ниво едно – подпомагане на водача
Ръцете ви са отново на волана, но в някои режими на движение колата контролира волана или педалатите. Най-добрият пример за това ниво е адаптиният крузконтрол и активният паркинг асистент. Но компютърът никога не контролира едновременно волана и ускоряването/спирането на колата.
Ниво две - частична автоматизация
Ръцете долу от волана, но очите следят пътя. Автомобил от това ниво има някои режими при които електрониката на автомобила може да контролира едновремено волана и педалите, но водачът си остава с пълен контрол над колата. Пример за това е автопилотът на Tesla, лансиран през 2014-а.
Нивот три – кондиционна автоматизация
Ръцете долу, а очите не през цялото време на пътя. В това ниво колата има режими при които електрониката поема функциите за движение не автомобила, но се очаква водачът да поема обратно “власта”, когато системата го поиска. Tози автомобил може да решава, кога да промени лентата на движение, как да реагира на динамична промяна на пътя, но използва водача като резервна система. В момента нещата около това ниво са в разработка и в “опасни води”, но автопроизводителите приагат усилия да ги преплуват и да отидат възможно най-бързо към ниво четири.
Ниво четири – висока автоматизация
Ръцете долу, погледът зает с нещо друго, но не с пътя, мислите около управлението на колата са от време на време. На това ниво колата все още може да бъде управлявана от човек, но няма нужда от това. Тя може да се самоуправлява през цялото време при нормални условия, но ако електрониката регистрира условия с които не може да се справи може да помоли за човешка намеса. Ако не получи отговор на молбата просто се паркира и обезопасява пътниците. На този етап вече имаме напълно самоуправляващ се автомобил. Това е нивото на което са тестовите автомобили на Google и Waymo.
Ниво пет – пълна автоматизация
Воланът е само евентуална опция в автомобила. Предните седалки могат да се обръщат с гръб към посоката на движение и да се формира зона на общуване за всички пътници. Колата няма нужда от помоща на водача и не я иска. Напълно са автоматизирани на всички функции за движение при всякакви условия, независимо от това дали има хора на борда или не.
Източник:Автопрес