Как да предпазим боята от слънцето, солта, лугата и птичите „подаръци”
04.08.2008г
Най-вредните фактори, влияещи върху боята са директното слънчево лъчене през лятото и хвърляната по пътищата сол през зимата, курешките през топлите сезони. За да предпазим "кожата" на машината е необходима инвестиция на време и усилия и…познания.
Ето няколко от полезните съвети на хората на BASF.
1. Преди да третирате колата с полир-паста или вакси е нужно много внимателно да я измиете цялостно. След като я подсушите с гюдерия можете да пристъпите към следващата крачка.
2. Използвайте за нея циркулярни движения за да приложите ваксата за полиране и след това използвайте мека кърпа за да излъскате до блясък. Много важно е да не третирате колата на силно слънце, защото, когато боята е нагорещена е по-чуствителна и трудна за обработка.
3. В повечето нормални случаи е напълно достатъчно да пастирате или полирате боята до два пъти годишо. Общо взето предпазният филм, който образува качествената полир паста би трябвало да се възстановява след оттичането на водата при измиване /най-добре безконтактно/, а не да прави капки и остатъци от тях.
4. Прясно пастираните автомобили се нуждаят от по-специално внимание през първите четири до шест седмици. Измиването им трябва да става само с чиста вода без каквито и да са примеси и препарати. В никакъв случай тогава колата не бива да се мие на четки, защото новият филм не е достатъчно твърд през този период. След изтичането му колата може да се мие всякак.
5. Интензивното третиране с препарат за почистване на боята задължително трябва да бъде последвано от пастиране.
6. Glasurit препоръчва да правите поне веднъж годишно проверка на боята за следи от удари на камъчета и други драскотини. Редовната репаратура на тези по-сериозни увреждания да окончателното възстановяване на блясъка на боята е единствения начин да се предпазите от ръждата и да държите в изрядна кондиция боята на вашата кола.
По материали на auto-press.net