Каучук за гуми от... кок-сакъз
10.08.2008г
Учените от щатските Ohio Agricultural Research and Development Center (OARDC) и Ohio BioProducts Innovation Center (OBIC) получиха финансиране в размер от $3 милиона за развитието на проект за добиване на каучук от глухарчета. В сътрудничество с други фирми и университети им предстои да създадат проект за преработващ завод, който да прави от млечния сок на глухарчетата качествена гума за по-малко пари. Щатът Охайо е избран не случайно, защото има развита индустрия за гумени изделия.
В момента добивът на натурален каучук е доста затруднен, защото бразилската хевея /Hevea brasiliensis/, която е основен търговски източник на каучук в момента расте основно в Юго-Източна Азия и Африка, защото болест е почти унищожила насажденията в Южна Америка.
След Първата световна война в много държави са търсени естествени растения, от които да се добива суровината и се оказало, че има доста подобни растения. Сред тях е казахстанското растение кок-сакъз, което е разновидност на глухарчето. То доста добре се е представило и в лабораториите на OARDC. В корените му се съдържа до 11% каучук, а при диворастящите той достига до 27% и по тази цифра не отстъпва дори на хевеята. Корените на растението се състоят до 45% от инулин - естествен въглеводород, който лесно може да се преработи в етанол от който пък да се добива каучук. Според пресмятанията 12 000 квадратни километра насаждения биха осигурили30% от необходимата на Щатите суровина.
В момента Щатите внасят 100% натуралния си каучук от Азия, а цените му са нараснали почти седем пъти от 2002-а насам. Синтетичните каучуци не могат напълно да заменят натуралните - 80% от над милион тона внесена суровина отива за автомобилните и самолетни гуми, както и за обуването на различни видове техника. Прогнозите са, че към 2020-а търсенето на естествен каучук ще надвиши предлагането с повече от 15%.
По мнение на експертите от Охайо производството ще стане ефективно, когато обучени специално фермери ще се заемат машинно с производството на глухарчетата. Разработката е вече на етап при който от 100 кг сухи корени на глухарчета могат да се получат до 15 кг каучук. От изсушените корени се отделя инулинът, останалият материал се смила в барабани с порцеланови топчета, които свалят коричката на растенията и след това 90-95% от каучука се екстрахира с вода.
Автопрес