Admin26.06.2018г
Развитието на технологията за автономно управление на автомобилите ги прави лесна мишена за хакерски атаки, чрез възможноста за достъп към различните системи на автомобила. Това е възможно заради свързаноста на новите модели с Интернет, обмяната на облачна информация, връзките със сървъри на автопроизводителите, общуването на колата с пътната инфраструктура и с околните автомобили.
В Continental са загрижени от тази възможност и разработват технология за криптиране на информацията в автомобилите за сигурна защита на най-важните им компоненти, като спирачната система например, от хакерски попълзновения. За засилване на технологичните си търсения в тази посока Continental закупил израелския стартъп Argus Cyber Security, който беше включен след покупката в състава на дъщерната компания на Continental Elektrobit.
Първата разработка в тази посока е внедрена в най-новата спирачна система MK C1 при която функциите за активиране на спирачките, на сервоусилвателя и системите за управления ABS и ESC са обединени в един компактен облегчен модул. В сравнение с традиционните системи MK C1 предлага повишена ефективност, по-ниско тегло и по-висока компактност. MK C1 е специално разработена за модели със съвременни системи за подпомагане на водача, с функция за рекуперация на енергията и с автоматизирано управление.
Криптографската функция за създаване на ключове за безопасност ги генерира за всеки продукт отделно. Това трябва да осигури максимална защита, защото дори един автомобил да е хакнат, другият остава както преди защитен. При това ключовете не могат да бъдат прочетени отвън, както това е невъзможно за PIN-кода на смартфон.