Смеси с биодизел ще се продават у нас догодина
08.09.2008г
Интервю на В-к "Пари" с изпълнителния директор на Петрол АД Светослав Йорданов:
Господин Йорданов, колко от обектите на Петрол са отдадени за управление от дилъри? - Досега Петрол е отдал общо 161 обекта. Това е програма, която реализираме от три години. Имаме намерение да разширим обхвата на тези обекти до 200, което е около половината от нашите бензиностанции. За колко от тях ще намерим партньори и дали всички ще бъдат отдадени, зависи от условията за партньорство, които успеем да договорим. Досега в част от обектите сме доволни от нашите партньори, другаде не се получава партньорството.
Имате ли поставен срок за продажбата на обявените 100 бензиностанции на Петрол?
- Надяваме се това да стане до края на годината. Ще се разделим с тези наши обекти, които се оказват неефективни. Те са в райони, които не се развиват или са се обезлюдили. Това са и обекти, които изпълняват по-скоро социални функции, които Петрол не може да си позволи. Те ще бъдат или затворени, или продадени. Мрежата от бензиностанции на Петрол ще бъде допълнена с нови обекти на места с по-интензивен и натоварен трафик и с по-голяма покупателна сила на населението. Имаме намерение също да реконструираме част от нашите обекти така, че те да отговарят на всички технически и екологични изисквания. Ще увеличим също търговската им площ с идеята там да се предлагат повече услуги и стоки.
Ще запазим и преимуществото да разполагаме с най-голямата мрежа от бензиностанции в страната. Друг важен елемент е реализирането на широка програма за франчайз с партньори, които искат да работят с Петрол.
Увеличава ли се сивият сектор в продажбата на горива у нас?
- Съществуването на такива продажби не влияе добре на пазара. Нито за нас като търговци, нито за държавата и потребителите. Голяма част от тези горива не отговарят на стандартите и влошават работата на двигателите и отделят много вредни емисии. Държавата губи голяма част от данъчните си постъпления от тях. Ние като търговци сме изправени пред нелоялна конкуренция, която намалява нашите продажби. В сивия сектор може да се продават и горива, които отговарят на всички стандарти, но без върху тях да се начислява акциз и да се отчитат реалните им продажби. Има случаи и на продажба на горива без документи, които също попадат в сивата зона.
Какви мерки трябва да се вземат?
- Държавата чрез своите институции - данъчната администрация и агенция Митници, полага много усилия в това направление и бих казал, че те дават резултати. Не може да се отрече, че има намаление на дела на сивия сектор, което е похвално. Ние като търговци сме подели инициатива за създаването на онлайн връзка между нашите обекти и данъчната администрация. Чрез нея всички транзакции, които стават на даден обект, ще се отчитат в реално време. Това ще повиши дисциплината на всички търговци и би ни поставило в равни условия. Това ще повиши и събираемостта на косвени данъци от бюджета и ще ограничи възможността да се продават горива със съмнителен произход и качество.
Поставен ли е срок за изграждането на тази онлайн система?
- За да бъде създадена тя, трябва да бъдат предприети законодателни промени в нормативните документи. Трябва да се инвестира и определена сума за техниката, която да осъществява тази връзка. На фона на ефекта, който ще има от онлайн системата, не бих казал, че това е голяма инвестиция. За нейното изграждане обаче е необходимо да има политическа воля.
Каква част от акциза формира цената на горивата и смятате ли, че този процент може да бъде намален?
- От няколко години се прилагат твърди ставки на акцизите върху горивата, които в момента са 600 лв. за 1000 литра за дизелово гориво и 675 лв. за бензините. Аз не мисля, че тези ставки ще бъдат намалени, тъй като трябва да следваме европейската логика и практика за достигане на определени ставки. В момента България не изпълнила докрай тези изисквания, така че ни предстоят още две увеличения на акцизните ставки. Доколкото съм запознат, в проектобюджета за 2009 г. не се предвижда тяхното увеличение.
Кога по българските бензиностанции ще започнат да се предлагат и смеси с биогориво?
- В момента сме в ситуация на колизия на нормативни актове. От една страна, сме задължени да продаваме смеси с биогориво до 5%, от друга, не са създадени условия това да става ефективно. Аз мисля, че законодателството може да се синхронизира и от началото на следващата година да започнем да продаваме горива с биосъставка. Мнението в нашия бранш е, че смесването трябва да става в размери, съответстващи на страната и търговците на горива. В момента в България се наблюдава налагането на ангажименти, които са практически неизпълними. Може да се спори и доколко биогоривата са по-екологично чисти и ще доведат ли до ефекта, който се цели. И в ЕС, и в България вече се чуха доста гласове, които оспорват биогоривата като носещи по-голям екологичен ефект. В крайна сметка ние имаме готовност да изпълняваме приетите изисквания. Първоначално ще предлагаме само смеси с биодизел, а ако се наложи, ще предлагаме и смеси на бензин с биоетанол.
Смятате ли, че в момента цената на горивата в България е поносима за потребителите?
- Фактът, че има ръст на потреблението на горива от началото на годината с 12-15%, означава, че цените са поносими. За съжаление в нашата страна нивото на градския транспорт в повечето градове е такова, че хората не се доверяват на него и ползват личните си автомобили. Това създава напрежение не само за трафика, но и води до по-голямо замърсяване.
на снимката:
Изпълнителният директор на Петрол АД Светослав Йорданов |Дневник