Новини » Спорт

Себастиен Фетел - щастлив от първата си победа във Формула 1

14.09.2008г

Себастиен Фетел - щастлив от първата си победа във Формула 1 Младият пилот на Торо Росо Себастиян Фетел спечели първата си победа в кариерата след изключителен и категоричен успех на наводнената писта "Монца", в състезанието за Гран при на Италия във Формула 1. 21-годишният Фетел записа рекорд, като стана най-младият пилот печелил някога победа в шампионата. Втори финишира Хейки Ковалайнен с Макларън-Мерцедес, а трети Роберт Кубица с БМВ-Заубер. Четвърти е Фернандо Алонсо с Рено. Пети е Ник Хайдфелд с БМВ-Заубер, а шести Фелипе Маса с Ферари. С множество майсторски и безапелационни изпреварвания, стартиралият от 15-та позиция Люис Хамилтън се класира седми. Така разликата в шампионата между него и Маса вече е само 1 точка. Кими Райконен (Ферари) финишира едва 9-ти. Времето и дъждът се оказа решаващ фактор за победата на Фетел, който в събота спечели и първата си стартова позиция в кариерата. В началото на надпреварата валеше силно и пилотите започнаха с гуми за мокро. В средата на дистанцията дъждът спря и състезателите вече караха с гуми интермедия. Това провали Хамилтън, който имаше стратегия само с 1 стоп и допълнителното спиране за интермедии го прати отново по-назад в класирането. Люис дори се бе придвижил до 2-ро място и гонеше Фетел за краен успех.Заради тежките условия и наводнената писта състезанието започна с кола за сигурност. Още в загряващата обиколка спечелилият 4-та позиция в квалификацията Бурде не успя да потегли поради проблеми с двигателя и изостана с 1 тур. В 1-та обиколка колата за сигурност поведе колоната. Фетел водеше пред Ковалайнен, Уебър, Розберг, Маса, Трули, Алонсо, Кубица, Глок, Хайдфелд, Фисикела, Култард, Райконен, Хамилтън и др. Колата за сигурност остана на пистата само една обиколка. Пилотите дадоха газ за началото на 2-ия тур, а заради водната пелена във въздуха почти нищо не се виждаше. Изпреварванията вече бяха позволени и екшънът започна! В първите обиколки промяна в челото на класирането нямаше. Фетел водеше убедително и започна да трупа лек аванс обиколка след обиколка. До първите спирания в бокса германецът вече беше натрупал аванс от 10 обиколки пред Хейки. Фетел бе с около 2 секунди по-бърз от него на обиколка. Себастиян допусна малка грешка на завоя "Роджия" като мина напряко, но успя да продължи. 2 обиколки преди края, Култард и Накаджима се сблъскаха на "Параболика" и по пистата се разхвърчаха отломки от крилото на японеца. Маса дори закачи една от тях, а Фетел беше предупреден по радиото да внимава. След финала Фетел бе изключително радостен за първия си грандиозен успех във Формула 1. Победата е и първа за Торо Росо, които преди 2 сезона наследиха тима на Минарди. Следващият старт е след две седмици в Сингапур на осветление от 15,00 часа българско време, припомня formula1.sportal.bg.