Новини » Спорт

Тимът на Франция с 13 наказателни точки спечели Европейската купа на нациите за 2008 година в Севлие

21.09.2008г

Тимът на Франция с 13 наказателни точки спечели Европейската купа на нациите за 2008 година в Севлие Българският национален отбор по мотокрос записа най-доброто си класиране в Европейската купа на нациите. В тазгодишното издание на надпреварата тимът ни зае осмо място. В състезанието участваха представителните тимове на 16 европейски страни. Българските национали Николай Куманов (ЕМХ1), Петър Петров (ЕМХ2) и Димитър Вергов (EMX OPEN) събраха общо 78 наказателни точки, като с най-предно класиране беше дебютантът в Купата на нациите Петър Петров (Ямаха). Той финишира 12-и в първия манш и 13-и във втория. Николай Куманов (Ямаха) записа 14-а и 16-а позиция в двата си старта, а Димитър Вергов (Кавазаки) финишира само във втория манш - с 23-о време. В първото си участие за деня Вергов имаше проблем с мотоциклета си и напусна надпреварата преждевременно. "Много се радвам, че с най-младия отбор спечелихме най-доброто класиране за България. За нас това наистина е голям успех", каза на пресконференцията след състезанието Николай Куманов, цитиран от sportline.bg. Носител на Европейската купа на нациите за 2008 година стана тимът на Франция с 13 наказателни точки. Участници в отбора на победителите са европейският шампион в клас ЕМХ2 Валентин Тайе (КТМ), Лоик Ромбо (EMX OPEN, Кавазаки) и Грегори Аранда (ЕМХ1, Кавазаки). За Франция това е първа победа в Купата на нациите. Втори остана съставът на Италия, а трети - този на Чехия. Специални медали на трите най-добри отбора бяха връчени от вицепрезидента на Европейския мотоциклетен съюз г-н Тед Бартлет. България организира за втори път най-престижното отборно състезание по мотокрос. Тази година то се проведе на мотополигон "Горна Росица", Севлиево .Официални гости на откриването на Купата на нациите бяха председателят на ДАМС г-жа Весела Лечева и председателят на Организационния комитет за Grand Prix Bulgaria г-н Румен Петков. На надпреварата присъства и бившият президент на Литекс Ангел Бончев. Снимка: SportLine.bg