Анатомия на промилите, пияните шофьори и катастрофите
14.10.2008г
Как точно консумацията на алкохол се отразява на способността за шофиране, не зависи ли всичко от „задкормилното устройство”?
* При ниво на алкохола в кръвта
от 0,2-0,5 промила, преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри като изпреварване или шофиране прекалено близо до предното превозно средство.
* При ниво на алкохола
от 0,5-0,8 промила, зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията при наближаване на завой. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия.
• При ниво на алкохола
над 0,8 промила, водачът е склонен да надценява способностите си. Зрението е дотолкова засегнато, че водачът може да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.
От началото на годината при 6279 катастрофи по пътищата у нас са загинали 801 души, сочи статистиката на МВР.
Материалът е на
alcoholbaddriver.bg- сайт на национална кампания на „Каменица”АД, организирана с подкрепата и партньорството на КАТ, Съюзът на автомобилистите в България, и Ромпетрол. Проявата има за цел да обърне внимание върху начина, по който алкохолът негативно повлиява нашите възприятия и поведение на пътя.
Автомобилен портал Autoplanet1 се присъединява към кампанията и нейното послание. Екипът ни високо оценява отговорното отношение зад волана на всички свои потребители. Сигуни сме, че между тях няма безотговорни шофьори, които превръщат нетрезвото състояние в риск за себе си и за другите.