Сложихте ли зимните гуми?
17.11.2008г
Крайно време е за зимните гуми. Монтирайте зимни гуми на всички колела, не само на една ос. Най-лесно ще Ви бъде при набавянето на зимен комплект колела. Така се спестява постоянния монтаж, демонтаж и баланс на гумите, при което те се допълнително се натоварват.
Основният аргумент е, че
зимните гуми под 7 градуса превъзхождат летните по всички показатели, независимо дали има сняг или не!
Не рискувйте! Само зимните гуми дават през зимния сезон необходимото сцепление, което може да спаси и човешки живот. Спазвайте следните правила:
Трябва правилно и своевременно да се помисли!
Как да се отнасяте правилно към гумите и как да разберете, че е време за един нов комплект, ще научите тук. И не забравяйте: не става само въпрос за изправността на Вашия автомобил, а основно за Вашата лична сигурност.
Не бъдете много "изтъркани"!
Износените гуми не могат да се справят с мокра, снежна или глатка пътна настилка. Индикатори за износеност, намиращи се в надлъжните канали на гумите, сигнализират за наложащата смяна. Те се появяват като напречни "мостчета", когато дълбочината на грайфера е намаляла до 1,6 мм. Но не трябва да се чака до този момент, а заради Вашата сигурност, гумите да се сменят малко по-рано.
При летни гуми смяната е наложителна, когато дълбочината на грайфера е намаляла до 2 мм. При "широки" гуми би трябвало 3 мм да служат за долна граница.
Зимните гуми загубват силите си на сцепление върху заснежена настилка при 4 мм дълбочина на грайфера, при която те най-късно би трябвало да бъдат сменени.
Запазете въздуха под налягане!
Когато Ви "свърши въздуха", сте скапани. Същото е в сила и за гумите: Когато липсва правилното налягане на въздуха, се губи контакта с пътя. Намалява се живота на гумите, защото те ускорено се разрушават. Освен това се увеличава разхода на гориво. Затова трябва да се набляга и повтаря: Проверявайте по-често на бензиностанцията налягането на въздуха в гумите!
Правилната стойност на налягането е изключително важна. Тя е написана в бордовата книжка на автомобила. Внимавайте обаче, че в зависимост от натоварването, скоростта и типа на гумите тя може да бъде различна. Питайте при съмнение специалистите.
Проверявайте редовно налягането (всеки 3 до 4 седмици). Измерването трябва да се извършва винаги в студено състояние на гумите. И не забравяйте резервното колело, иначе би могла да Ви се случи неприятна изненада, при необходима смяна на пътя. То се напомпва принципно с 0.5 атм. повече.
Проверявайте и външния вид
Модерните гуми са един високотехнологичен продукт и издържат на високи натоварвания, но нямат защита срещу наранявания, причинени от неправилна употреба (например страничен удар в бордюр). В последствие лесно се стига до загуба на въздух, ръждясване на металния корд и отлепване на протектора, а това е особено опасно при високи скорости.
Затова е препоръчително от време на време да проверявате визуално гумите. При открити подозритенлни места като резки, подутини, откъснати парчета от носещата повърхност и разбира се пробиви от пирони или други предмети, се обърнете непременно към специалист, който ще прецени дали е необходим ремонт или смяна на гумата.
Много често се наблюдава едно неравномерно износване на гумите. Това е алармиращ сигнал. Причината за това най-често е в неизправност в окачването на автомобила, но и проблем в спирачките или дисбаланс на колелото могат да доведат до това явление. Задължително трябва да отидете във Вашия сервиз, за да се установи и отсрани причината.
Бордюрът е враг номер 1 на Вашите гуми. Спазвайте следното:
* При паркиране - коригирайте по-добре още един или два пъти, отколкото да нараните страничния борд на гумите.
* Когато се налага да се качите на бордюр, това трябва да стане по възможност съвсем бавно и напречно.
Правилно складиране
Ако гумите невнимателно се струпат в някой ъгъл, това може да означава тяхния предварителен край. Правино е следното:
Преди свалянето на колелата те се маркират:
ПЛ = предно ляво
ПД = предно дясно
ЗЛ = задно ляво
ЗД = задно дясно
Отстраняват се камъчета и др. от каналите. Избира се сухо, хладно и тъмно място за складиране. Бензин, масла, греси и висока температура са отрова за гумите. Гуми, монтирани на джанта се складират в легнало положение - най-добре върху дървен палет. Гуми без джанта се поставят прави и от време на време се въртят.
Не карайте "горещи" гуми!
Гумите не понасят привишено темпо, особено при летни горещини. Тогава те реагират с бързо износване. Затова е препоръчително да превърнете следните правила във Ваши навици:
* Никога не карайте с максимална скорост автомобила си, когато е натоварен (например пътуване със семейството на почивка), или през летните горещини.
* Не превишавайте допустимата максимална скорост на гумите, дефинирана от скоростния индекс (например Q = 160 км/ч или Т = 190 км/ч)
Не претоварвайте автомобила!
Съобразителност е необходима не само при скоростта, но и при товаренето на автомобила. Разбира се когато се ходи на почивка е неоходим много багаж, но масата трябва да бъде съобразена с максималното допустимо тегло на автомобила. Един претоварен автомобил променя поведението си на пътя. Когато има и багаж на тавана, страничният вятър атакува по-голяма площ, гумите не успяват да усигурят необходимото сцепление а спирачките - необходимата спирачна сила.
Своевременна смяна на старите гуми
За всички автомобилни гуми е в сила: техният живот след около 10 години е към края си. Дори когато външно гумите изглеждат добре, или малко са били в употреба. Защо? Защото каучукувата смес старее с времето и губи своите качества. Високи температури и слънчева светлина ускоряват този процес. Затова е препоръчително, при автомобили, които през лятото не са в употреба и на вън, да се покриват гумите. Освен това спазвайте следните препоръки:
* При наложаща смяна на гумите, е правилно да се сменят четирите едновременно. При комбинация от различни марки, профили и модели може да се получи непредвидимо поведение на автомобила.
* Гуми с различна дълбочина на грайфера не се монтират на една и съща ос.
gumi.bg