Admin16.11.2020г
Пътната полиция продължава акция "Зима", като днес изтича срокът, в който шофьорите няма да бъдат санкционирани при нарушения. При нея ще се следи дали автомобилите са с подходящи гуми за зимния сезон, изправни светлини и чистачки.
При констатирани нарушения до 15 ноември водачите ще бъдат предупреждавани. Глоби ще се налагат след тази дата, след която стават задължителни и гумите със зимни характеристики.
След промяната в закона, влязла в сила от началото на 2017 година, от 15 ноември до края на март леките автомобили трябва да са с гуми с минимална дълбочина на протектора от 4 мм. За сравнение, новият е около 9 мм. Няма изискване гумите да са зимни, но експертите съветват всички, които пътуват много и живея в градове със снежни зими, да заложат на тях.
Лятната гума е направена от каучук, който при температура на въздуха под 10 градуса се втвърдява, което намалява сцеплението. Това се отразява на стабилността и спирачния път. Компромисен вариант за водачите, които рядко минават през планинските проходи или са в райони с мека зима, са всесезонните гуми.
Според проучване на производителя на гуми "Нокиан" от 2017 година през зимата 34% от шофьорите в България карат с летни гуми.
Независимо дали гумите са зимни, летни или всесезонни, при активна употреба те трябва да се сменят на всеки шест години, дори да не са напълно износени. Дори да са малко употребявани, трябва да се бракуват след десетата година.
През зимата е препоръчително гумите да бъдат напомпани с 0.2 бара над посочените от производителя на автомобила стойности, тъй като заради разликите в температурите налягането пада, съветват още експертите.
Източник: dnevnik.bg