Новини » Еко-ауто

Германия обмисля да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили от 2035 година



Admin19.02.2021г 

Германия обмисля да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили от 2035 година

В Германия отново бе подновена дискусията дали да бъдат забранени конвенционалните автомобили с двигатели с вътрешно горене - с цел да бъде ускорен преходът към алтернативните и по-екологични технологии в транспорта. Дебатът бе наново разпален от новината, че от 2035 година в Калифорния, най-многолюдния американски щат, вече няма да се продават нови леки или лекотоварни автомобили с конвенционални двигатели, а от 2045 година забраната ще обхване и тежкотоварните превозни средства с бензинови и дизелови двигатели.

В Германия: какво се крие зад тази идея?

В Германия калифорнийският пример бе приветстван от ръководителя на Федералната служба по околната среда Дирк Меснер. За изданията от медийната група "Funke" той заяви, че одобрява идеята от 2035 година да се забрани регистрацията на нови дизелови и бензинови автомобили.

Същото послание изненадващо отправи и Маркус Зьодер. Лидерът на Християнсоциалния съюз (ХСС) е министър-председател на германската провинция Бавария, която е със силен автомобилен бранш. Именно там се намират централите и основните производствени мощности на БМВ, Ауди и MAN. Затова тези дни Зьодер изненада мнозина, когато на конгреса на ХСС обяви, че е "твърдо за определянето на дата за отказ от автомобилите с двигатели с вътрешно горене". Зьодер добави, че смята обявената от Калифорния 2035 година за много подходящ срок.

Далеч не всички в консервативния блок ХДС/ХСС одобряват предложението на Зьодер за определяне на крайна дата за отказ от конвенционалните автомобили. Затова пък Зелените похвалиха инициативата на баварския премиер. В тази връзка трябва да припомним, че догодина в Германия ще има избори за нов Бундестаг, а прогнозите сочат, че следващата управляваща коалиция ще бъде навярно между ХДС/ХСС и Зелената партия. В този смисъл зад инициативата на баварския лидер може да се крият и вътрешнополитически сметки - например още отсега да бъде подготвена почвата за евентуални коалиционни преговори със Зелените, изпращайки им сигнал за готовност за сътрудничество по ключови за тях въпроси. Още повече, че Зьодер е разглеждан като възможен бъдещ кандидат за канцлерския пост.

Казано накратко: през последните дни рязко нарасна вероятността Германия да вземе решение за забрана на автомобилите с двигатели с вътрешно горене още от 2035 година. Но има и друго: независимо от това кой ще състави следващото правителство на Германия, темповете на прехода на германската автомобилна промишленост към електромобилност няма да бъдат диктувани от него, а от най-големите пазари за износ на германски автомобили - САЩ и Китай.

Тук особено важна роля играе динамичният китайски пазар, а той категорично залага на електрическите автомобили. Това се видя ясно и на Международното автомобилно изложение в Пекин, където главни герои бяха именно електромобилите. Прогнозите сочат, че само след пет години всеки четвърти автомобил, продаден на китайския пазар, ще бъде електрически. Тоест, говорим за около 4 милиона автомобили. Затова въпросът сега е: кой ще произведе тези коли?

Ако искат да имат шансове на китайския пазар

Към момента на Германия се пада доста скромен дял от китайския пазар на електромобили, изчислява вестник "Ханделсблат" и твърди, че производители като Фолксваген, БМВ и Даймлер сериозно изостават. А ръководителят на Центъра за автомобилен мениджмънт проф. Щефан Братцел дори предупреждава, че има голяма опасност те да останат съвсем на опашката. По неговите думи, дори само заради китайския пазар германските производители на автомобили трябва да отделят много по-голямо внимание на електромобилността. "Още повече, че конкуренцията на китайския пазар е много силна", добавя Братцел.

С други думи: ако искат да имат шансове на така важния за тях китайски пазар, през следващите години германските производители трябва да инвестират усилено в електромобилност. И същевременно да съкращават средствата за производство на леки автомобили с двигатели с вътрешно горене. Излиза, че с посочването на 2035 година като възможна дата за отказ от конвенционалните автомобили, баварският министър-председател Зьодер съвсем не предава интересите на автомобилния бранш - германските автомобилни концерни сами осъзнават, че това е правилната посока.




Коментари

Добави коментар

Реклама