Новини » На път

Правото на МВР да отнема книжка и да спира колата от движение се оспорва от ВАС



Admin10.03.2021г 

Правото на МВР да отнема книжка и да спира колата от движение се оспорва от ВАС

Правомощието на МВР да отнема шофьорската книжка и да спира колата от движение заради неплатени глоби е противоконституционно. Няма правна логика в една такава конструкция, се заявява в становище на Пленума на Върховния административен съд (ВАС), гласувано единодушно.

Становището е адресирано до Конституционния съд (КС) в рамките на делото, образувано там по искане на омбудсмана срещу два текста от Закона за движението по пътищата, които позволяват на МВР да спира колата и да отнема книжката на шофьори с неплатени глоби.

Задочен диалог между властите


Всъщност оспорените текстове от Закона за движението по пътищата (чл. 171, т. 1, б. "д" и т. 2, б. "к" ЗДВ) не са нови - в сегашния си вид те съществуват близо пет години, но станаха особено актуални през лятото на м.г., когато МВР въведе като масова практика проверки на границата за неплатени глоби и спиране на пътуващите до изплащането им. Това стана повод омбудсмана да се обърне към КС, а междувременно бяха заведени и дела във ВАС срещу конкретни действия по граничните пунктове, съобщава capital.

През ноември м. г. състав на ВАС с определение изрично нареди на МВР безусловно да прекрати проверките за неплатени глоби на границата с Гърция и спиране на граждани от пътуване, с мотив, че тези действия са в нарушение на правото на ЕС и на конституцията. Нещо повече, Гранична полиция няма такова правомощие по закон да проверява за неплатени глоби за пътни нарушения, а само органите на пътната полиция, се казва в определението.

Първата реакция на МВР беше да обяви, че определението на съда важи само за границата с Гърция, защото са атакувани само действия на ГКПП Кулата и ГКПП Илинден. След това, въпреки ясното становище на ВАС и въпреки висящото дело пред КС, където се оспорва генерално правомощието на полицията да отнема книжки и да спира коли заради неплатени глоби, МВР се опита да узакони и възможността Гранична полиция да извършва проверки на границите за неплатени пътни глоби и невръчени фишове и актове. В средата на февруари т.г. на правителствения портал за обществени консултации беше публикуван проект за промени в Правилника за устройството и дейността на МВР, в който изрично се даваше такова правомощие на Гранична полиция.

В този смисъл, приетото вчера становище на Пленума на ВАС е продължение на един задочен спор между МВР и съда по темата. Междувременно в КС постъпи и становище от ВКС, с което се подкрепя тезата за противоконституцонност на тези правомощия на МВР. Това становище обаче не е от Пленума на съда, а изготвено еднолично от съдия Борислав Белазелков.

Източник: capital.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама