Новини » На път

Млади хора търсят обезщетения заради некоректни наркотестове



Admin01.06.2021г 

Млади хора търсят обезщетения заради некоректни наркотестове

Десетки шофьори водят дела в съда заради позитивни резултати от драгчековете на Пътна полиция. В много случаи тестовете се оказват неверни и санкционираните търсят обезщетения, показа проверка на „Телеграф“.

Само от началото на годината в административните съдилища у нас по казуса има образувани десетки дела, също толкова са и решените в полза на водачите.

В над 90% от случаите, които са достигнали до съд, се оказва, че резултатите от прилаганите от катаджии полеви тестове Drag chek 3000 и Drug test 5000 не отговарят на действителността.

Проблемът с наркотестовете и резултатите от тях стои още от въвеждането им с промени в Закона за движение по пътищата (ЗДвП) от 2017 г. Доказването на това дали шофьорът е употребил, или не накотични вещества, отнема между един и три месеца. Междувременно обаче свидетелството за управление на МПС е отнето. В редки случаи, особено в по-малките населени места е практика положителният полеви тест да е основание за органите на реда да извършат "обиск в условията на неотложност" на водача. Освен автомобила полицаите могат да проверят и жилищния адрес на потърпевшия за евентуално незаконно държане на наркотични вещества. Впоследствие, ако кръвната проба се окаже отрицателна, процедурата по връщане на свидетелството е тромава. Освен това законът не предвижда компенсация за пострадалите водачи. Според юристи тези практики са злоупотреба с правата ни.

За разлика от алкохолните кръвни проби, които могат да се правят в почти всяка болница, тези за наркотици се извършват само в две лаборатории – на Военномедицинските академии в София и Варна. Това е причина за бавното излизане на резултатите – от два часа до два-три дни. След това при доказване на отрицателност има процедура, която е още по-тромава за връщане на книжката. Изготвянето на експертното заключение и цялата придружаваща документация до Пътна полиция отнема около месец.

В двете лаборатории средно се изготвят по около 150 експертни изследвания за наркотици в проби на спрени за проверка и отчели положителен резултат шофьори. Броят на изследванията рязко скача по време на празнични дни, като за майските празници около Великден и Гергьовден и дните около 24 май в лабораториите за месеца средно са се правели около 250 експертни изследвания. Освен на провинили се шофьори в същите лаборатории се изследват и резултати от проби на задържани под стража или пациенти, приети по спешност. Това пък забавя допълнително резултатите от пробите на водачите.

Освен бавно тестването за наркотици е и скъпо. Ако все пак и кръвният тест на водача се окажа положителен, той впоследствие заплаща 500 лева. Ако пък е отрицателен, пробата се заплаща от съответната областна дирекция на МВР, чиито служители са извършили полевия тест на водача. Често обаче плащанията от ОДМВР към лабораториите се забавят и при някои от случаите, докато не се плати, те не издават резултат, който да послужи за връщане на отнетите документи на водача. „При техническото средство Drug test 5000, при което отчитането на резултата е стандартизирано и се извършва от апарата, грешките са сведени до минимум и се дължат на гранични концентрации в слюнка/кръв. При техническото средство Drug Check 3000 отчитането на резултата е визуално от изследващия, което създава риск за субективна грешка”,сочи заключение на експерт по едно от делата в съда. В редица от съдебните решения се отбелязва, че т.нар. Drug Chek не е техническо средство, а тест за медицинска диагностика. Много от катаджиите, които го прилагат, пък не са изкарали курс за използването му, което прави резултатите от пробите, които са получили, негодни, тъй като нямат познания да боравят с медицинско изделие. При други случаи референтният номер, който се посочва в съставения акт на водача, се оказва различен от референтния номер, посочен в самия тест. Причината обикновено е в допусната техническа грешка, което обаче води до отмяна на акта в съда.

Положителните проби често се атакуват в съда главно от млади хора, които са употребили марихуана. Резултатите от амфетамин и кокаин по-рядко се оспорват, показва проверката на „Телеграф“. Причината е, че под отговорност се поставят хора, които са употребявали подобни вещества дни преди да се качат в автомобила. Следи от тези вещества могат да се открият, въпреки че те отдавна са спрели да въздействат на съзнанието и да се отразяват на способността за шофиране. Доказано е, че следи от марихуана могат да бъдат открити в кръвта много след като веществото е спряло да действа на съзнанието. Ефектът от приемането й не продължава повече от четири до шест часа. В същото време полевият тест, който се използва от полицията, може да отчете наличие на марихуаната 30-40 часа след приемането й. До преди измененията от 2017 г. законът търсеше отговорност само от хората, които са под въздействието на веществото, сега тестът отчита и самата му употреба. Проблемът идва и от остарялата процедура, по която се вземат кръвните проби. Макар и законът да е изменен в последните години, наредбата, по която работят катаджиите, все още е Наредба № 30/2001 г., която с леки изменения де факто следва практиката от 1980 г. Така и остава неизяснено какво се разбира под упойващо, наркотично или вещество, нарушаващо способността за управление на автомобил.

Професионален шофьор, останал 40 дни без книжка след положителна проба за наркотици с полеви тест на пътя, успя да осъди МВР. Мъжът бил спрян за проверка на автомагистрала „Тракия“ около коледните празници през декември 2020 г. Тестван е от пътните полицаи за алкохол с „Дрегер Алкотест 7410“, който бил отрицателен, но пробата с полеви орален тест DRUG CHECK 3000 била приета за положителна от катаджиите. От съдебното решение става ясно, че всички индекси за различните видове наркотици били отрицателни, а за наличие на амфетамин нямало реакция. Това обаче дало основание на пътните ченгета да задържат шофьора до 24 часа по Закона за МВР. Бил отведен и в болница, за да даде кръвна проба. През това време му бил съставен акт за дрога и му отнели книжката. Резултатите от кръвната проба били пратени във ВМА в София и излезли след 40 дни. През това време шефът му го уволнил и го нарочили за наркоман, разказва шофьорът пред съда. След излизането на резултата мъжът завежда дело, което е решено в негова полза през март. Правата му на шофьор са възстановени, но така и не може да си върне старата работа.

Източник: politika.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама