Admin07.04.2022г
Петролът се възстанови след рязък спад, предизвикан от перспективите за по-нататъшно освобождаване на суров петрол от стратегическите резерви (SPR), перспективите за по-строга парична политика на САЩ и по-слабото търсене в засегнатия от вируса Китай.
West Texas Intermediate се повиши до 98 долара за барел, след като се оттегли с повече от 5 долара в сряда, след като Международната агенция по енергетика каза, че съюзниците на САЩ ще освободят 60 милиона барела от запасите си. Това е в допълнение към освобождаването от 180 милиона барела, което вече беше обявено от президента Джо Байдън.
Петролът беше разтърсен от силна волатилност през последните шест седмици, тъй като руската инвазия в Украйна разтърси стоковите пазари. В отговор на войната Вашингтон и неговите съюзници се опитват да накажат Русия икономически, като същевременно се стремят да спрат покачването на цените на енергията, което раздухва вече повишената инфлация. Мащабът на комбинираните количества суров петрол, които ще излязат от резервите, е безпрецедентен.
„Изглежда, че азиатските купувачи се възползват от по-ниските цени“, каза Джефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda Asia Pacific Pte. „Войната все още продължава, руските санкции се затягат и поради това все още има структурен дефицит в доставките на петрол, дори и с тези съобщения за SPR."
Петролните търговци също така оценяваха последствията от ястребовия поврат на Федералния резерв и оттеглянето на подкрепата, изплзвана за облекчаване въздействието на пандемията. В допълнение към повишаването на лихвите, Фед сигнализира, че ще намали своите облигации с максимална скорост от 95 милиарда долара на месец.
Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, се опитва да елиминира вирусна епидемия, която доведе до блокиране, включително в търговския център Шанхай. Докато официални лица се справят с предизвикателството, танкери, превозващи 22 милиона барела руски, ирански и венецуелски петрол, се трупат край бреговете, каза Kpler.
Докато петролните пазари все още са в обратно контанго, възходящ модел, при който краткосрочните договори са по-скъпи от по-късните, през последните дни се наблюдава значително стесняване на ключовите диференциали, тъй като търговците преоценяват перспективите. Бързият спред на Брент - разликата между двата най-близки договора - беше 91 цента за барел, което е спад от 3,20 долара преди седмица.
Източник:bloombergtv.bg