Admin26.05.2022г
Група компании от различни сектори, сред които са Unilever, Zurich, Sanofi, Uber и др., призовават ЕС да забрани продажбата на дизелови автомобили от 2035 г. В открито писмо, изпратено до евродепутати и министри, групата заявява, че подобно решение ще "даде началото на спешно необходима системна трансформация и ще превърне Европа в световен лидер в една ключова индустрия". Подписалите сe компании добавят, че въпреки че множество производители на автомобили са се ангажирали с постепенното премахване на моделите с двигатели с вътрешно горене, "ние се нуждаем от европейските отговорни лица, които да... гарантират, че изоставащите няма да забавят промяната на пазара", съобщава Financial Times.
Призивът идва седмица след като членовете на комисията по околна среда на Европейския парламент подкрепиха срока до 2035 г., но отхвърлиха въвеждане на по-строги междинни цели за автомобилните производители, работещи на територията на съюза. Окончателното гласуване от Европейския парламент за въглеродните цели, предложени миналата година от ЕК, ще се проведе следващия месец, а окончателните регулации ще бъдат договорени към края на годината.
Необичайната намеса на компании, намиращи се извън автомобилния сектор, в транспортната политика на ЕС се случва в момент, когато лидерите в автомобилната индустрия предупреждават, че други сектори като химическата и минната индустрия трябва да играят по-голяма роля в електрическата трансформация. Изпълнителният директор на Volkswagen Херберт Дийс също така директно е критикувал германските битови компании, включително произвеждащите електроенергия от въглища RWE и Uniper, за това, че не правят достатъчно за декарбонизиране на енергията.
Някои производители, включително Ford и Volvo, които са подписали писмото, организирано от неправителствената организация Transport & Environment, са се ангажирали да спрат да продават автомобили с двигатели с вътрешно горене в Европа преди 2035 г. Някои по-големи производители като Volkswagen и BMW все още не са посочили срок за цялостно премахване на моделите с вътрешно горене, а автомобилната индустрията като цяло лобира за облекчаване на предложените разпоредби.
Предизвикателни цели
В отговор на миналогодишното предложение на Брюксел Европейската асоциация на автомобилните производители призова ЕС "да се съсредоточи върху иновациите, а не да задължава или на практика да забранява определена технология", и нарече междинните цели "много предизвикателни". Clepa, която представлява европейските доставчици на автомобили, предупреди, че забраната от 2035 г. може да доведе до закриването на половин милион работни места в целия съюз.
Ръководители от индустрията като Оливър Ципсе от BMW подчертаха, че по-нататъшните публични инвестиции са предпоставка за постигане на целта. "Ако инфраструктурата за зареждане не се развива достатъчно бързо, тогава няма да е изпълнимо", каза Ципсе миналия месец.
Източник: Капитал