Admin17.06.2022г
Липсата на кворум в парламентарната комисия по регионална политика не позволи да се намери решение на проблема на много граждани, на които се налага да заплащат компенсаторни такси заради неволни пропуски в системата.
През тази седмица се очакваше да се направи още една стъпка към законодателни промени, които да позволят корекция при сгрешени данни след закупуване на винетка. Но парламентарната комисия по регионални политики не успя да проведе заседанието, поради липса на кворум, с което се блокира бързото преминаване на законодателната промяна към гласуване в пленарна зала.
С промени в Закона за пътищата се цели махане на т.нар. „лихви“, когато по една или друга причина са въведени погрешни данни, най-често при регистрационния номер. Новите текстове предвиждат улеснена промяна, когато е допусната техническа грешка на валидно издадена винетка. Според предложените изменения ще се допуска смяна до три символа или добавяне на символ от регистрационния номер. За целта се предвижда да се подаде заявление от собственика на превозното средство до длъжностно лице, а промяната може да се прави само веднъж. По-важното е, че ако законът се обнародва в този му вид ще се избегнат случаи, при които редовни шофьори, заплатили винетката си биват третирани като нарушители заради неволно допуснати технически грешки.
Омбудсманът Диана Ковачева се застъпва за идеята за корекция в досега действащото законодателство, след като получава множество жалби на водачи на МСП, които в продължение на месеци натрупват компенсаторни такси без дори да знаят за тях, единствено поради подобни грешки. Според омбудсмана в някои случаи натрупаните финансови санкции могат да надхвърлят пазарната стойност на автомобила, от което възниква въпроса дали наказанието съответства на нарушението, посочва Ковачева.
Несправедливостта, според обществения застъпник, възниква от приравняването на водачи, които въобще не са заплатили пътната такса, с такива, които са закупили винетка, но данните са били въведени некоректно. Пример е изписването на цифрата 0, с буквата О, в което няма умисъл, обяснява Ковачева.
Но това не единствената промяна, която омбудсмана иска от народните представители. Според нея, по сега действащото законодателство при промяна в данните имат действие напред, което не води след себе си отмяна на наложените компенсаторни такси. Затова тя е на мнение, че наложените такси до момента на корекцията по винетката трябва да отпадат. Предлага в пет дневен срок да се възстановяват надвзети пари от компенсаторни такси: по банков път или на каса, ако не е посочена сметка за превод.
Не на последно място Ковачева иска със законодателните промени да бъдат обхванати и заварените случаи, а в бъдеще уведомяването за компенсаторни такси да се случва по електронна поща – задължителен реквизит при попълване на данните, и да се даде възможност за SMS уведомления. Омбудсманът не вижда пречка да се изпращат текстови съобщения до гражданите, тъй като Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) е администратор на лични данни по европейското законодателство.
Дали и кога измененията в Закона за пътищата зависи от политическите събития и партийните решения в следващите няколко седмици. До тогава бъдете стриктни при попълването на данните за регистрационния номер. Ако го правите сами през електронната система на БГТОЛ не забравяйте, че тя допуска въвеждането на 14 символа, без да посочва съобщение за грешка. Когато закупувате от бензиностанция, където собственоръчно попълвате декларация, то тогава поискате сами да проверите какво е въвел служителя, ако сам не ви предостави тази възможност. Запознайте се и с инструкциите на гърба на декларацията. При възникнали съмнения, можете да се допитате до патрулите на БГТОЛ дали са ви наложени компенсаторни такси. В случай, че сте озовете сред собствениците на МПС, чийто данни са сгрешени без умисъл от ваша страна, подайте жалба към националния омбудсман. Можете да изпратите оплакването си до АПИ, принципалът им Министерството на регионалното развитие и благоустройството или регионалната комисия в Народното събрание и нейния председател Настимир Ананиев.
Източник: СБА