Admin16.12.2022г
Как да купите електрически автомобил втора ръка? (ЧАСТ 1)
Електромобилите ще стават все по-често срещани. Може би е дошъл моментът да започнете да търсите използван електромобил. Ето нашите най-добри съвети.
Доскоро купуването на употребявана електрическа кола беше нещо като скок в неизвестното. Разглеждани като редки и технически сложни, тези машини с нулеви емисии са третирани със скептицизъм от традиционните купувачи на возила втора употреба, които се интересуват повече от изгодни сделки, отколкото от батерии. И все пак с производителите, които добавят все повече електромобили към своята гама през последните няколко години, изборът от употребявани екземпляри се увеличава непрекъснато. На всичкото отгоре, повишаващата се осведоменост за предимствата на тези коли, прави покупката на електрически автомобил втора употреба по-желан от всякога.
И така, какво трябва да знаете? Разкриваме най-важното, което да обмислите, за да се сдобиете с електромобил втора ръка.
идове електрически автомобили
Първо, решете какъв точно вид електрическа кола искате или имате нужда, защото в момента можете да избирате от една дузина разновидности.
Най-очевидно е, че има електрически превозни средства с батерии (BEV, както ще ги видите в брошури и сайтове). Те използват големи батерии за захранване на електрическия мотор. И те работят изцяло на електричество. В резултат на това възниква „безпокойството за пробега“ – шофьорите понякога се притесняват, че ще останат без ток. При някои от първите BEV това е съвсем истинско безпокойство, като разстоянието между зарежданията е малко повече от 145 км. Въпреки това, по-новите модели вече надхвърлят 400 км с едно зареждане. Дори има модел, който достига до 800 км, но той все още остава екзотика за масовия потребител и то не само у нас.
Все по-популярни стават plug-in хибридните електрически превозни средства (PHEV), които съчетават традиционен двигател с вътрешно горене с електрически мотор и по-малка батерия. За повечето кратки пътувания: до работа, училище, магазин, болница, театър, и т.н. електрическият мотор може да поеме изцяло задачата да ви закара, благодарение на пробега, който обикновено е между 40 и 60 км. Въпреки това, когато клетките са изтощени или трябва да отидете по-далеч, можете да използвате бензинов или, в по-редки случаи, дизелов двигател. Традиционните двигатели пък може да бъдат впрегнати да зареждат батерията и да послужат като генератор на ток.
Повече за останалите специфики и разновидности при хибридните коли, ще намерите в това изчерпателно ръководство на СБА.
Подходяща ли е електрическата кола за мен?
Това вероятно е въпросът, който трябва да стои в горната част на списъка за всеки потенциален купувач на електромобил. По същество трябва да отделите време, за да разберете за какво ще използвате колата и къде ще бъде паркирана, когато не се използва. Тъй като няма смисъл да преминавате на електрическо возило, ако не можете да заредите батерията ѝ, защото липсва достъп до електрическата мрежа. (Въпреки, че не липсват случаи на ентусиасти у нас, които хвърлят макарата кабел от десетия етаж, за да подадат ток на колата. ????)
Ако правите много, но кратки пътувания през седмицата, но редовно поемате на приключения през уикендите, тогава има много смисъл да се насочите към PHEV или plug-in хибрид. С него можете да „бръмчите“ насам-натам и да презареждате всяка вечер или когато ви попадне станция, но никога няма да се безпокоите, че заряда в батерията намалява. А когато се качите на магистралата ще пътувате надлъж и нашир без никакъв проблем защото знаете, че имате бензинов или дизелов двигател, на който да разчитате. При това ще можете бързо и лесно да заредите в широка мрежа от бензиностанции.
Когато избирате електромобил, от гледна точка на практичността, включително дали вие и вашето семейство ще се поберете в колата и дали самата кола ще се събере в гаража ви, също има отговор. Електрическите автомобили вече се предлагат във всички форми и размери, от градски автомобили до SUV и всичко между тях.
Източник: СБА