Admin10.02.2023г
СБА обобщава най-актуалното на автомобилния пазар в момента:
Какви са тенденциите на авто пазара?
Българският автомобилен пазар неминуемо е част от световния и глобалните тенденции определени ни влияят. Какво да очакваме през тази година в една от ключовите европейски индустрии – разглеждаме най-важните трендове и правим равносметка за България.
Търсенето на електромобили ще достигне 11 милиона броя
Всеки осми автомобил ще бъде задвижван от батерия през тази година, а общо, ако комбинираме хибридните и електрическите коли, става дума за над 30% от световното търсене. Очакванията са в Европа търсенето да се ускори до 50%, макар през миналата година да е бил близо наполовина от прогнозата. Причината е постепенното отминаване на кризата с чиповете, но проблемът не е напълно решен и ще продължи да оказва влияние върху наличността на превозни средства, вероятно и през следващата година. В Китай, един от най-големите пазари за електромобили, се очаква обратната тенденция, въпреки рязкото нарастване през миналата година. Забавящата икономика и премахването на субсидиите ще намалят търсенето на електрическите и хибридните модели. Прогнозата е в Северна Америка електрифицираните превозни средства да достигнат 22% от пазара.
Батериите за електромобилите ще запазят високите си цени
Изглежда, че цената на електромобилите няма да достигне паритет с тази на колите с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) и вероятно ще се отложи за края на десетилетието. Основна причина за това е устойчиво високите цени на суровините необходими за производство на батериите – най-скъпия консуматив в тези коли. В същото време стимулите и данъчните привилегии постепенно ще отпаднат. В Европа цените на електроенергията, а оттук и разходите за зареждане на електромобил, се повишиха значително през последната година. Всичко това, плюс икономическата рецесия на множество пазари, може да намали търсенето на тези превозни средства.
Проблемите във веригите за доставки намаляват
За автомобилния сектор основният проблем от почти две години е хроничният недостиг на полупроводници. Най-голямото въздействие от недостига на полупроводници беше усетено през 2021 г. – над 10 милиона единици не успяха да бъдат произведени, което доведе до силно ограничени продажби и незадоволено търсене. Общата загубена продукция през миналата година вероятно ще бъде по-близо до 7 милиона единици. От тях близо 2 млн. не са произведени вследствие затворените автомобилни заводи в Руската федерация.
През настоящата година има сигнали, че производството ще продължи да се възстановява, особено осезаемо през второто полугодие. Това обаче ще бъде в резултат отчасти от спадащото търсене в контекста на евентуално възникване на широкообхватна рецесия, предизвикана от високата инфлация, повишаващите се лихвени проценти и последвалия удар върху потребителските разходи.
Китай ще достави 2/3 от батериите за Plug-in автомобили през 2023 г.
В момента Китай разполага с 85 действащи завода за акумулатори, а други 76 са в процес на изграждане или са планирани. В Европа има съответно 15 и се готвят 41, докато Северна Америка има 10, а на етап проект – 25. Така Китай покрива повече от 60% от глобалните нужди от батерии. Но Европа и Северна Америка бързат да изградят цялостни местни вериги за доставки, независими от вноса от трети страни. Това ще отнеме години, но делът на Китай ще започва да намалява до 2024 г.
Българският авто пазар през тази година
У нас ситуацията не е особено по-различна. Ако имате намерение да закупите нов автомобил през тази година, дали и колко ще чакате зависи изцяло от това какви предпочитания имате. Производителите посочват, че разполагат с автомобили на склад, ако нямате специфични желания към оборудването на колата. За все повече модели се чака все пак малко време, ако държите да персонализирате колата си, включително и сравними със сроковете от преди ковид пандемията. Все още обаче има и модели, за които трябва да чакате от 6 до 9 месеца. Причината – заводът, в който се произвеждат временно е спрял работа. Както писахме и горе – преодоляват се проблемите във веригите за доставки, но това съвсем не означава, че са зад гърба на автомобилната индустрия и съответно любителите на коли. Инфлацията при новите коли варира също между различните модели, но средно е около 15% спрямо 2019 г. При автомобилите „втора ръка“ тя е двойна.
Източник: СБА