Новини » Автоновини

Планът за забрана на двигателите с вътрешно горене е застрашен ог Германия и Италия



Admin01.03.2023г 

Планът за забрана на двигателите с вътрешно горене е застрашен ог Германия и Италия

Италия и Германия са против плана на Европейския съюз да започне постепенно премахване на автомобилите с двигатели с вътрешно горене, което е ключово за зелената програма на блока.

Планът, който изисква производителите на автомобили да постигнат цел за нулеви емисии до 2035 г., беше временно договорен от страните членки миналата година.

Германският министър на транспорта Фолкер Висинг каза, че работи, за да позволи на превозните средства с двигатели с вътрешно горене да продължат да получават лицензи след 2035 г. „Европейската комисия би предпочела да разрешава само превозни средства, задвижвани от батерии. Ние виждаме това по различен начин“, каза Уисинг във видео в Twitter.

„Освен технологията за батерии, ние искаме водородни горивни клетки и особено екологични горива, защото те могат да осигурят климатично неутрална мобилност в двигателя с вътрешно горене“, каза Уисинг.

Рим също изрази своята съпротива. „Въпреки че Италия споделя целите за декарбонизация, те трябва да бъдат постигнати чрез икономически устойчива и социално справедлива политика“, се казва в изявление на италианското министерство на околната среда.

И Полша, и Унгария заявиха, че са против хода на ЕС. Европейската комисия търси решение за предотвратяване на риска от блокиране на сделката от малцинство, според служител, пожелал анонимност по поверителен въпрос.

Съвместен подход

Италия и Германия водят преговори за координиране на позициите си по въпроса с двигателите с вътрешно горене, каза друг служител. Съвместният им подход отразява близостта им по индустриални въпроси, добави служителят.

По-рано този месец Европейският парламент подписа споразумението, постигнато с държавите-членки. Споразумението изисква те да намалят замърсяването с 55% през това десетилетие и представлява ключов стълб на общата цел на блока за постигане на климатична неутралност до 2050 г.

Сделката с автомобилите има глобални последици. Като най-големият търговски блок в света, ЕС има репутацията на определящ стандарти в световен мащаб и е дом на много от най-големите производители на автомобили като Volkswagen AG и Mercedes-Benz Group.

Volkswagen AG, най-големият производител на автомобили в Европа, отказа да коментира съпротивата на Висинг срещу забраната на ДВГ, като каза, че целта на ЕС да няма нови автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 г. е „амбициозна, но постижима“.

„Ние приемаме решението на ЕС и сме готови да го изпълним“, каза говорител на Volkswagen. „Еко горивата могат да играят роля в битката срещу изменението на климата за съществуващите автомобили, които са на пътя.“

Говорител на Stellantis NV отказа коментар. Главният изпълнителен директор Карлос Таварес говори публично за необходимостта правителствата да мислят по-сериозно за политиките за електромобили, които рискуват да доведат до социални вълнения, тъй като електрическите превозни средства стават все по-скъпи. Липсата на достъпни автомобили също вероятно ще отвори вратата за китайски електромобили с по-ниски цени, допълнителна заплаха за индустрията, каза Таварес.

Одобрение от лобито

Най-голямата индустриална лобистка група в Германия BDI - която представлява производителите на всичко - от автомобили до текстил - заяви, че приветства инициативата на министъра на транспорта и отхвърля "де факто края на двигателя с вътрешно горене".

„Важно е да се обмислят еко горива за нови регистрации на пътнически автомобили и леки търговски превозни средства в регламента за CO2“, според BDI, федерацията на германската индустрия.

Източник: bloombergtv.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама