Admin16.05.2023г
Каруците теглени от коне все така се възприемат като нормална гледка по улиците и шосетата в страната.Видимо поне те са по-малко отколкото са били преди 2-3 десетилетия, но трябва ли това да продължава? Има много причини отговорът на въпроса да бъде „не“, сред които:
Пътната безопасност – съвсем скоро четирима души между 31 и 37 години загинаха край Сливен след като джип се блъсна в каруца без светлинна сигнализация. Трима от намиращите се в каруцата загинаха на място, а четвъртият – по-късно в местната болница. И това е само най-скорошния пример от множество други случили се през годините.
Забранени са – или поне на хартия. Пример: в европейската столица на България бе въведена пълна забрана за каруците в целия град, която влезе в сила още от средата на миналата година. Но конски впряг можете да видите без особено затруднение. Е, вярно може би ако сте турист, който ще обиколи центъра това няма да се случи – там бяха забранени преди много години въпреки, че те не биха увредили жълтите павета така, както го прави натоварения автомобилен трафик и автобусите, които използват площад „Александър Невски“ за паркинг, сякаш автогари в този град няма. Всички живеещи в покрайнините или в близост до определени квартали могат да чуят „Дий“, а след това и звук от удар, докато си пият сутрешното кафе.
Правата на животните – Не знаем дали правата на животните у нас зависи от това дали те ще бъдат бранени от жени в кожени палта с породисти кученца в чантите, но факт е, че никой не пледира в защита на безобразните актове на явно, публично насилие към отрудените коне.
България обаче не е изключение в Европа
Не само у нас можете да видите конски впряг на улицата. Например Испания е такава страна. И там е като у нас. Почти. Там конете са част от туристическата атракция, за хората, които искат да се почувстват като монарси от 16 век само срещу няколко евро. У нас също е запазен туристическия елемент, защото всеки турист би се изненадал да види подобна гледка, придружена с 2-3 кучета, тичащи около коня. В България обаче конските каруци са с прагматична, екологична насоченост. Или с две думи – за събиране на боклуци от контейнерите.
Но да се върнем към Испания – там групи за защита на животните и властите водят кампании за прекратяване на тази анахронична туристическа практика. Испанското министерство на социалните права разработва проектозакон за защита на животните. Целта на служителите, както съобщават местните медии, е да инициират правителствена подкрепа за пилотни проекти за градовете, в които конските файтони ще бъдат заместени с електрически бъгита. Последните са проектирани да изглеждат като традиционните превозни средства, макар и задвижвани от чист, тих двигател.
Туристическият Палма де Майорка е лидер в това отношение. Градът ще забрани конските каруци от следващата година. Решението е взето след случай с кон колабирал на улицата поради изтощение през лятото. Този инцидент травмирал туристи и местни жители и довел до бързо одобрение на новия регламент в полза на електрическите бъгита. А в България, ако потърсите в интернет фразата „насилие над кон“ ще можете да видите множество подобни случаи.
Според статистиката няколко коня умират всяка година от изтощение и дехидратация по испанските улици и ветеринарите са стигнали до заключението, че стоенето за дълги периоди по улиците на града, изложено на шум, топлина и замърсяване, е вредно и травматично за животните.
Чехия – крачка напред
Прага забрани жестоката туристическа атракция – конските файтони – от началото на тази година. Според местния общинския съветник Адам Забрански, конските впрягове не са нужни в XXI в., а градската управа подкрепя местната кампания „Конят не е машина“. По природа конете са чувствителни към силни шумове и бягат, когато се почувстват застрашени. А ако кон скочи или избяга, когато чуе силен звук, той може да нарани или дори да убие хората около него.
С тази нова забрана, Прага се присъединява към други градове, сред които Париж, Лондон, Оксфорд, Барселона, Монреал, Рим, Чикаго, Солт Лейк Сити, Лас Вегас и Палм Бийч и София – на хартия.
Източник: СБА