Admin18.07.2023г
Електрическите скутери, които макар и екологично решение създават огромни проблеми в градската среда, а могат да бъдат и опасни, попадат под нови регулации, макар и само в София. В столицата се забранява тротинетките да хвърчат по тротоарите, парковите алеи, пешеходни зони и площади. Те ще трябва да се движат там, където трябва да преминават и велосипедистите (това, за съжаление не важи за хората, които доставят храна, които изхвърчат отвсякъде), а именно най-вдясно на пътя и по определените за целта велоалеи.
За да се сбъднат новите правила Столичен общински съвет (СОС) иска фирмите да пренастроят софтуера на устройствата си:
До 5 км в час, в паркове, градини и площади. Идеята е, че тази ниска скорост няма да блокира движението им, но „тротинеткаджиите“ ще могат лесно да ги бутат.
До 25 км в час, във всички останали зони. Скоростта е определена спрямо законодателното ограничение за подобни транспортни средства.
За спазването на ограничението ще се разчита на първо място на софтуера. Чрез GPS ще бъде зададено, къде с каква скорост ще може да се управлява тротинетката. Така 2000 ел. скутери, които се отдават под наем ще бъдат ограничени. За спазването на новите правила обаче няма да се разчита само на това. Полицаите, също ще могат да следят за нарушения, включително и Общинска полиция. Глобите са парични – за физически лица са символичните 50 лв., а за юридически между 500 и 1000 лв. Удвояват се, ако все пак ви хванат втори път. Оказва се за две години са наложени над 1600 санкции – не изглежда, че санкционирането е ефективно или приоритетно.
Според председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев целта не е да се обяви война на този екологичен начин за придвижване, но да се въведат правила, които да ограничат инцидентите с тях. Той посочи, че такива случаи зачестяват особено в парковете, а ударът причинен от ел. скутер е равносилен на такъв причинен от професионален боксьор, обясни Георгиев.
Регулация и при паркирането на тротинетки
Общинарите забраняват и безразборното паркиране, което често пъти представлява захвърляне, на тротинетките в следните изрично упоменати места:
паркове и градини
детски и спортни площадки
зелени площи и пешеходни пространства
спирки на градския транспорт и входове към метростанции
входове на сгради и рампи за хора с увреждания
Вместо това ел. скутери ще се оставят само на отредени за целта места. Замислено е, ако недобросъвестен тротинеткаджия остави превозното средство извън паркинг зона, да продължи да му се начислява такса за използване. В столицата и в момента има 200 паркоместа за тротинетки, които често пъти са за сметка на паркинг място за автомобил. Новите зони ще бъдат налични след месец.
Все пак, ако тротинетката се озове не там, където ѝ е мястото и пречи на останалите участници в движението, фирмите ще имат предостатъчно часове преди да ги премахнат – до 4 часа в работен ден и 6 часа през уикенда.
Изисквания към тротинеткаджиите
И сега се очаква малолетни и непълнолетни лица да са с каска, когато използват електрическото устройство. Огледайте се обаче – никой не го спазва! Същото се отнася и за задължението за носенето на светлоотразително облекло – жилетка.
В останалата част от Европа изискванията също са занижени. Например в Австрия минималната възраст е 12 години, но може да падне до 9 години, ако се получи разрешително за велосипед. В Полша минималната възраст е 10 години. В Белгия няма задължение за носене на каска, макар и там да е позволено да се карат само по велоалеи и пътищата. В Гърция обаче каските са задължителни за всички. А в Испания единствено пълнолетни могат да наемат тротинетки. Обединеното кралство пък забранява използването на пътищата отворени за обществено ползване – те могат да се карат само в частна собственост, но и там се очакват промени, които да ги позволят.
Източник: СБА