Admin07.08.2023г
Ваканционният сезон е в разгара си и мнозина са на път за почивката си. Не е необичайно хората да изминат няколкостотин километра със собствения си автомобил, но при такива пътувания рискът от умора зад волана често се подценява. Много участници в движението използват ранните или късните часове на нощта, за да избегнат блокиране в трафика и да избегнат пиковия час.
За кои предупредителни знаци трябва да внимават шофьорите при такива пътувания?
Умората зад волана не е необичайно явление и всеки, който е уморен, се концентрира по-трудно, реагира по-бавно и се надценява. След само 17 часа без сън шофирането е толкова лошо, колкото при концентрация на алкохол в кръвта от 0,5 на хиляда, 24 часа лишаване от сън дори съответстват на почти едно на хиляда.
Умората също така увеличава риска от микросън, който може да доведе до особено тежки инциденти. С микросън от само две секунди превозното средство изминава 56 метра неконтролирано със скорост от 100 км/ч. Важно е да разпознаете първите сигнали и да си направите правилните изводи за състоянието си.
Остри предупредителни признаци са честото прозяване, внезапно втрисане и силна нужда от движение.
Ако имате проблеми да останете в лентата или чувствате, че пътят се стеснява, направете почивка. Със затваряне на очи, внезапно потегляне и резки, неволни движения на главата, шофьорът вече е в микросън! Затова при дълги пътувания, като например отиване на почивка, шофьорите трябва да планират почивки на всеки два часа. Кратка разходка или упражнения за релаксация могат да помогнат за увеличаване на способността за концентрация.
По възможност трябва да се избягват стимулиращи напитки като кафе или енергийни напитки. Те ободряват само за кратко време, но не могат да се справят със самата умора.
Пътищата са чисти, децата могат да спят удобно в колата и не е горещо като през деня - предимствата на шофирането през нощта са очевидни. Но те също могат да доведат до опасности. Умората и липсата на концентрация са последствията, тъмнината на пътя също влошава собственото ви зрение и увеличава усилията при дълго шофиране. Тук често се добавя изтощението от дългия работен ден.
Системите за подпомагане в автомобилите могат да предупреждават водача за промени в поведението при шофиране. Системите за предупреждение при напускане на лентата и системите за предупреждение за сблъсък обаче имат само поддържаща функция и не могат да предотвратят заспиване при злополука. Шофьорите трябва винаги да са уверени, че могат активно да контролират автомобила си, независимо кои асистиращи системи са инсталирани в него.
Източник: българскишофьори.bg