Новини » Автоновини

Най-честите причини за повишен разход на гориво



Admin01.11.2023г 

Най-честите причини за повишен разход на гориво

ХАРЧИ МНОГО, НО ВЪРВИ. При ниските цени на горивата разходът беше от второстепенно значение. Но опазването на околната среда и експлозията на цените на горивата насочиха вниманието към прекалено лакомите двигатели. Разходът на гориво зависи от много фактори. Той може да бъде по-висок или по-нисък, без да е налице дефект. Натоварен или празен, на къси или дълги разстояния, през лятото или през зимата – всички тези неща дават отражение върху разхода. Предимно обаче всичко е в ръцете –или по-точно казано – в крака на водача. Тъй като начинът на шофиране е сред най-важните фактори за разхода. Другояче стоят нещата, когато причината за лакомия двигател с вътрешно горене е дефект. Търсенето на причината може да се окаже трудно начинание. Дали наистина технически проблем е отговорен за това? Няма как да се установи въз основа на количеството по-висок разход. Понякога разходът може да е по-висок с няколко процента, но понякога и двойно. Когато обаче разходът се качва, а параметрите остават същите – една и съща отсечка, един и същ трафик, един и същ водач, идентичен стил на шофиране, то причината трябва да бъде установена.

САМОСТОЯТЕЛНА ПРОВЕРКА
Преди да посетите сервиза проверете сами възможните причини. Проверете преди всичко налягането на гумите. Ако то е ниско, разходът може да се увеличи с до 30 процента. Друга важна роля играе въздушното съпротивление. Това си проличава най-вече при пътувания с кутия за багаж на покрива. Най-добре е, след като се приберете от отпуската, веднага да я свалите. Висящите части под автомобила също могат да влошат значително аеродинамиката на автомобила и да увеличат разхода. Нужна е и бърза проверка на въздушния филтър: ако той е замърсен, проникването на въздух е затруднено и това влияе на работата на двигателя. Тогава той става по-лаком, тъй като не се получава оптимална горивна смес.

ОСЛУШВАЙТЕ СЕ
Принципно всеки лагер, който отговаря за свободното движение на валовете на двигателя или трансмисията, както и колесните лагери, може да е причина за по-високия разход на гориво. Дотогава повредата се разпознава чрез променения звук (виене и стържене, в зависимост от оборотите и превключването на предавките). Дефектите на колесните лагери в началото си проличават само при натоварване на проблемната страна (проверката става на празен ход в завой).
Друго е положението при блокирали спирачни апарати. Дали спирачките „освобождават“, може да се провери, ако от ниска скорост пуснете автомобила по инерция. Ако автомобилът намалява скоростта си, значи става въпрос за блокирали бутала на спирачните апарати. В кое колело е проблемът може да бъде установен чрез проверка за температурата на джантата и установяване на температурата на спирачния диск. Ще разберете дали проблемът е налице, ако повдигнете колата на подемник. При дисковите спирачки блокиралата спирачна накладка е индикация за това. В този случай веднага посетете сервиз.

КАК СТОИ ВЪПРОСЪТ С ДЮЗИТЕ?
Горивните дюзи са друга възможна причина за по-високия разход на гориво. В цилиндрите на двигателя има дюзи за впръскване на гориво. Те са познати и като инжектори. Тези дюзи разпръскват гориво или във всмукателния колектор, или директно в горивните камери (при системи с директно впръскване).

С годините дюзите се замърсяват и горивният процес вече не протича оптимално. Оттам двигателят губи мощност, а разходът на гориво се повишава. В много от случаите помага употребата на добавки, но все пак е добре да проверите дали въпросната добавка е подходяща за конкретния модел автомобил. При по-сериозни отлагания помага разглобяване и професионално почистване на впръсквателните дюзи.

КЛИМАТИЧНАТА ИНСТАЛАЦИЯ ХАРЧИ ГОРИВО
Дефектните периферни агрегати също могат да са причина за повишения разход – например дефектният компресор на климатичната инсталация. Дори при включен климатик, разходът на гориво се вдига. С включването на компресора на климатика съпротивлението за двигателя се увеличава. Така се увеличава и разходът, който в зависимост от модела и големината на компресора може да бъде от 0,5 до 2,5 литра на 100 километра по-висок.

АЛТЕРНАТОРЪТ КАТО ПРИЧИНА
Същото важи и за модерните алтернатори, които се изключват при голямо натоварване. Ако обаче изключването не сработва, разходът на гориво се качва. Дори и електромагнитният съединител да не е дефектен, дефектният лагер на алтернатора или дефектната ролка могат да затруднят работата на агрегатите и оттам да увеличат съпротивлението за двигателя. Съответните повреди най-често се чуват и разпознават при работа на агрегатите. Дори и карането на къси светлини увеличава съпротивлението от алтернатора и вдига разхода на гориво.

СЕНЗОРИТЕ ОТЧИТАТ НЕПРАВИЛНО
Електронната система за управление на двигателя е друга причина за проблеми. Най-често причината не е в самия електронен блок, а в някои от многото сензори, които подават информация на компютъра. Най-важните сред тях са дебитомерът, сензорът за коляновия вал, ламбда-сондата, сензорът за разпределителния вал, сензорът за дроселовата клапа, сензорът за температурата на охладителната течност и сензорът за температурата на въздуха. На база на установените от тези сензори данни контролният блок на двигателя изчислява момента на запалване, както и количеството и момента на впръскване на горивото. Ако подадената от някой датчик информация не е вярна, разходът на гориво ще се повиши – например, защото ще се впръсква прекалено голямо количество гориво. В много от случаите дефектният сензор може да бъде открит, защото е записал грешки, като е възможно двигателят да мине и в авариен режим на работа. Но това не винаги става. Автомобилът върви, но харчи много. Вероятно в сервиза ще сменят сензорите, заподозрени за високия разход на автомобила ви. 

ПРОВЕРЕТЕ И ТЕЗИ ДЕТАЙЛИ И ВЪЗМОЖНИ ПРИЧИНИ

КОМПРЕСИЯ: дефектната гарнитура на цилиндровата глава, лошо прилягане на клапаните или износените бутални пръстени намаляват компресията на двигателя. Същевременно намалената мощност на двигателя вдига разхода. Ще ви помогне тест на компресията.

АВТОМАТИЧНА ТРАНСМИСИЯ: ако скоростната кутия превключва по-късно от обикновено, или пък изобщо не превключва на по-високите предавки, се вдигат оборотите, а оттам – и разходът. Редовните проверки на оборотомера могат да ви помогнат да изясните ситуацията. Грешката може да е в електрониката. При по-стари модели причината е по-скоро в механични дефекти.

ЗАПАЛИТЕЛНИ СВЕЩИ: ако запалителните свещи са зацапани или износени, то изгарянето на горивната смес не протича оптимално. Ще ви помогне смяна на свещите.

ФИЛТЪР ЗА ТВЪРДИ ЧАСТИЦИ: филтърът за твърди частици на модерните двигатели с течение на времето започва да се задръства. Това затруднява работата на двигателя. Освен това може да повреди и турбината. Ето защо следва да смените филтъра бързо или да го оставите за почистване. Разходите за смяна са от порядъка на 2000 лв., а за почистване – ок. 200 лв.

Източник:  AUTO BILD




Коментари

Добави коментар

Реклама