Admin06.12.2023г
Направете списък с желани характеристики на автомобила
В момента потребителите са разглезени от богатия избор от екстри, когато става въпрос за автомобили. Добра първа стъпка е да направите списък с всички функции, на които държите. Отделете всичко, което „би било хубаво“ да има, но не е задължително. Това е лесен и ефективен начин да определите към коя финансова категория превозни средства са вашите предпочитания. Например круиз контролът, спирачките с ABS и възможностите за задвижване на четирите колела може да са необходими и да попаднат в списъка със задължителни екстри, докато стъклен таван, кожена тапицерия или LED осветление в интериора, може да бъдат изключени. Съветваме ви да вземете за база функциите в настоящата ви кола. Например какво използвате най-много и какви екстри ви липсват. Добре обмислете всякакви функции, които изглеждат страхотни на думи, но може би никога не бихте използвали и само ще дадете излишни пари за тях.
Оценете приходите и текущите разходи
Следващата стъпка е да разберете, какъв процент от годишния си доход искате да отделите за колата си, тъй като това ще ви помогне да се придържате към разумен бюджет. Започнете, като извадите основните си разходи: хранителни стоки, наем, медицински сметки, разходи за домашни любимци и т.н. от заплатата си. Не пропускайте към сметките да добавите и всички съществуващи дългови задължения, които може да имате: ипотечен и потребителски кредит, застраховка и др. След това ще имате груба представа за вашия разполагаем доход, който може да бъде разпределен за кола. Препоръчваме тези прогнози да се базират на една година, ако е възможно, за да можете да разберете, какъв процент от годишната ви заплата може да бъде отделен за автомобил. Лесно и отчетливо ще направите сметките с електронна таблица.
Например, ако имате годишен доход от 70 000 лв. и харчите 40 000 лв. на година за основни разходи, то ви остават 30 000 лв., от които след това можете да решите, въз основа на вашите лични финансови предпочитания, каква част от тях искате да дадете за превозно средство. Като общо правило не трябва да харчите повече от годишния си доход за кола. Всъщност е препоръчително да похарчите само 10-20% от доходите на домакинството си за новата си кола, а ако искате да си купите луксозно превозно средство от по-висок клас, може да помислите да похарчите 20-30% от общите доходи на домакинството.
Защо 10-20%?
Като се придържате към това правило, можете да сте сигурни, че не харчите излишно за новата кола. Причината, поради която препоръчваме да харчите толкова малък процент от доходите си за кола е, че разходите за притежаване на кола не спират, след като сте закупили самото превозно средство. Разходи като застраховка, гориво и текуща поддръжка могат да се натрупат бързо, така че като се ограничите да харчите само 10-20% от дохода на домакинството си за кола, вие си осигурявате буфер, за да си позволите тези и всякакви други неочаквани разходи.
Вашият автомобил ще започне да се амортизира веднага щом го купите, така че може да е по-мъдро финансово решение вместо това да инвестирате по-консервативна сума пари в колата си и да инвестирате останалите си пари в активи, които могат да растат и да изплащат бъдещи дивиденти.
Като се има предвид това, ако сте автомобилен ентусиаст или може би, ако просто цените автомобил от висок клас, може да сте готови да похарчите до 30% от дохода на домакинството си за кола, която обичате.
Колко трябва да похарча за кола, ако годишния ми доход е около средния за страната?
Тъй като основното правило, когато купувате кола, е да харчите между 10-30% от дохода си, ако годишния ви доход е между 24 000 и 30 000 лв., препоръчваме да си купите сносна кола за поне 6 000 лв., но не надвишавайте 10 000 лв., за да запазите относителна финансова стабилност.
Употребявани срещу нови автомобили
Когато става въпрос за купуване на кола, трябва да решите дали искате да купите чисто нова или втора употреба. Едно от най-големите предимства на закупуването на употребяван автомобил е, че ще можете да спестите значителна сума от покупната цена. Употребяваните автомобили също се амортизират по-бавно от новите. Тъй като повечето коли изпитват най-рязък спад на стойността си през първите три години, закупуването на кола, която е по-стара от това означава, че можете да спестите пари от покупната цена, като същевременно запазите повече от стойността ѝ.
Когато купувате употребявана кола, важно е да сте сигурни, че е в добро състояние. Можете да направите това, като я изпробвате на тест драйв, поискате проверка в сервиз и проверите историята на автомобила. Преди да купите „втора ръка“ кола, уверете се, че сте получили VIN номера на автомобила или номера на шасито от продавача. Проверете дали превозното средство не е откраднато или отписано, както и дали няма глоби.
Въпреки че купуването на употребявана кола може да бъде чудесен начин да спестите пари в краткосрочен план от покупната цена, бъдете предпазливи. По-стара кола може често да бърка дълбоко в портфейла ви с високите си разходи за поддръжка, а в същото време е с по-ниска стойност при препродажба. Освен това рискувате да останете с остаряла технология и да нямате най-новите функции за безопасност. Затова препоръката е да купите възможно най-нов автомобил - не по-стар от пет години, а не да базирате избора на основание на марка.
Източник: СБА