Admin12.03.2024г
Тези данни се използват от концерните, за да направят бъдещите автомобили по-интелигентни и по-способни да предвидят нуждите на водачите, а също и да защитят всички пътници. Но целият този мониторинг повдига важен въпрос: Как точно производителите на автомобили пазят събраните данни?
Какво се наблюдава в автомобилите?
Какви видове данни се събират за вас? Всичко! Това е краткият отговор. Типичен пример е навигационната система. При електрическите автомобили дори има допълнително проследяване при зареждане на публични станции – не само включване към точката за зареждане, но и плащането. Трансакцията също може да се отчете. Така често изминавани маршрути, средни скорости по отсечки, любимо радио или песен – цялата тази информация и много други се проследяват. Приближаването към епохата на автономните автомобили, само увеличава нуждата и стойността на тези данни.
„Виртуалните шофьори“ – системите, които пилотират самоуправляващи се автомобили, обикновено се основават на сложни невронни мрежи с изкуствен интелект. Тези мрежи в концептуалните коли „се учат“, от информацията, как хората шофират. Логично, какъв по-добър начин да ги обучите от събирането на сензорни данни от действителни коли, управлявани от реални хора по истински пътища? Колкото по-нова е колата, толкова повече данни събира. Дори вече има услуги, които да използвате, за да разберете каква информация знае вашия автомобил и да я изтриете.
Как се събират данни от колата?
Съвременните автомобили виждат света чрез подобен набор от сетива подобни на живите организми, но този набор се изразява в сензори и камери в комбинация от радар, сонар и лидар за близост. Всичко това създава „образ“ за картината наоколо.
Набирането на още данни продължава и от вътрешната страна на автомобила, включително: сензори за налягане в седалките за преброяване на пътниците, сензори за докосване на волана, за да се гарантира, че ръцете са там, където трябва, и дори инфрачервени камери, за да се провери дали водачът гледа към пътя, а не в телефона. Има и още включително подробности за пътните условия, идващи от сензори в гумите и окачването и сцеплението, идващо от контролите за сцепление и стабилност. Резултатът е огромни обеми информация – над 25 гигабайта на час. Това е по-висок битрейт от изисквания за 4K филм на Blu-ray диск!
Как се защитават данните в колата?
Самото прехвърляне на всички тези данни в колата е предизвикателство, което води до огромна и нарастваща нужда от все повече и повече честотна лента в мрежата на вашия автомобил. (За етернет способностите на автомобилите ще ви разкажем друг път обаче.) Но точно както мощността е опасна без контрол, честотната лента е нищо без сигурност и това, за щастие, е все по-фундаментален аспект на тази нова ера на мрежови връзки в автомобила. Усъвършенстваните мрежи в автомобила използват протоколи за сигурност на данните като IEEE 802.1AE, често наричан MACsec (съкращение от Media Access Control Security – Сигурност на достъпа на медийния контрол). Функцията MACsec предпазва от външни заплахи и проникване. Ако хакери се опитат да вмъкнат фалшифицирани данни в системата на автомобила, за да поемат контрол или да му командват да изпрати външни данни, MACsec го спира.
Целта е да бъде сигурно, че данните, предавани между тези сензори и процесорите на вашия автомобил, са защитени. Важно е да се гарантира, че никакви системи на трети страни не наблюдават тайно тези данни. Също важно е да се предотврати не само шпионирането, но и възможността от промени и овладяване на системата. Например, представите си какво може да се случи, ако злонамерен софтуер промени изходите, идващи от GPS антената на автомобила или радарните сензори. Това може да се използва, за да се насочи колата извън курса ѝ или да не ви позволи да реагирате на идваща заплаха.
С цифрово подписване на данни и специален хардуер, проектиран да поддържа всичко криптирано, е възможно да се гарантира, че всички сигнали в колата стигат само до мястото, където трябва да отидат, и само както е предназначено да бъде.
Следва продължение!
Източник: СБА