Новини » Автоновини

Засилен внос превръща пристанища в паркинги



Admin09.04.2024г 

Засилен внос превръща пристанища в паркинги

Вносните превозни средства се трупат по европейските пристанища, превръщайки ги в автомобилни паркинги, докато производителите и свързаните с тях дистрибутори се опитват да се справят със забавянето при продажбите и логистичните затруднения, включително липсата на шофьори на тежкотоварен транспорт, пише Financial Times.

Пристанищната управа и автомобилната индустрия сочат китайските електромобили като една от водещите причини за проблема, като някои компании резервират слотове за доставка, без да поръчат по-нататъшен транспорт, който да изведе превозните средства от пристанищата.

„Дистрибуторите на автомобили все повече използват паркингите на пристанището като депо. Вместо колите да се складират при дилърите, те се събират в автомобилния терминал“, разкрива управата на Антверпен-Брюж, чието пристанище в Зебрюге е най-натовареното в Европа, когато става въпрос за внос на автомобили.

„Всички големи автомобилни пристанища“ се сблъскват с проблеми със задръствания, добавя управата, без да уточнява произхода на превозните средства.

Някои ръководители на компании от автомобилната индустрия казват, че китайските производители на автомобили не продават своите превозни средства в Европа толкова бързо, колкото са очаквали, което е основен фактор за претоварването на пристанищата в региона.

„Китайските производители на електромобили използват пристанища като паркинги“, изтъква представител на индустрията, отговорен за веригата на доставки.

Някои електромобили на неназована китайска марка престояват на европейските пристанища до 18 месеца, а редица пристанища вече искат от вносителите да предоставят доказателство за последващ транспорт, разкриват източници.

Експерт по автомобилна логистика казва, че много от разтоварените превозни средства просто остават в пристанищата, докато не бъдат продадени на дистрибутори или крайни потребители.

„Това е хаос“, изтъква друг източник, който е бил информиран за ситуацията.

Цуей Дуншу, генерален секретар на Китайската асоциация на леките автомобили, посочва, че „вътрешното корабоплаване на европейските пазари е трудно (за китайските електромобилни марки)“.

Подчертавайки, че компаниите трябва да подобрят своите „следпродажбени“ услуги, той добавя: „[Трябва да] променим партизанския войнствен износ на автомобили, който ще ни постави в неблагоприятна ситуация“.

BLG Logistics - компанията, която управлява терминала за обработка на автомобили в германското пристанище Бремерхафен, второто по натовареност в Европа за превозни средства, заяви, че е отчетено по-дълго време на престой, след като федералното правителство на Германия спря да субсидира покупките на електромобили през декември миналата година .

Задръстените с автомобилни терминали подчертават стремежите на китайските производители на автомобили, като BYD, Great Wall, Chery и SAIC, които планират силен натиск за износ към Европа, от една страна, за да поддържат функционирането на своите фабрики в Китай, а от друга - за да се възползват от апетита на региона за електрически автомобили .

Износът на автомобили от Китай през 2023 г. беше с 58% по-висок от предходната година, което доведе до значително преобразуване на пазара на превозни средства. През първите два месеца на тази година водещите дестинации за износ на китайски електромобили, плъгин хибриди и автомобили с водород са Белгия, Великобритания, Германия и Нидерландия.

Уан Уънтао, министър на търговията на Китай, заяви по време на среща с китайски производители на автомобили в Париж в неделя, че обвиненията за „свръхкапацитет“ са „безпочвени“.

Много от китайските групи обаче обособяват екипи в Европа и се сблъскват с логистични предизвикателства в реалния свят, признават представители на индустрията. Като новодошли на пазара тези марки се затрудняват да намерят транспортни компании, които да приоритизират поръчките си.

„Липсата на камиони“ е „много често срещан проблем“, казва източник, запознат със ситуацията, който добавя, че много превозни средства са били „резервирани от Tesla“.

Ситуацията има косвен ефект върху корабите, които разтоварват колите си. Един оператор на кораби за превоз на автомобили - базираната в Осло United European Car Carriers, казва, че се е сблъскал с „много разочароващи преживявания“, като корабите му са били забавени в италианското пристанище Ливорно и гръцкото пристанище Пирея поради задръствания на терминалите.

Задръстванията са поредната спънка за световната система за превоз на готови автомобили. Индустрията се бори от месеци с недостиг на капацитет на кораби, след като скокът в китайския износ на превозни средства предизвика 17% ръст в движенията на превозни средства на дълги разстояния спрямо предходната година. Проблемите бяха допълнително изострени от промяната в морските транспортни маршрути след атаките на хутите в Червено море, които значително удължиха времето за пътуване на плавателните съдове.

Източник: investor.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама