Новини » Еко-ауто

Електрическите коли: видове зареждане



Admin15.04.2024г 

Електрическите коли: видове зареждане

Какви видове режими за зареждане на електрически превозни средства (ЕПС) съществуват?
Може би това е най-малко известната част от процеса на зареждане на електрически превозни средства, тъй като обикновено говорим за зарядни станции, видове конектори или дори за кабелите за зареждане на електрически автомобил. Режимите на зареждане обаче са от съществено значение за разбирането на комуникацията между зарядните станции и превозните средства, както и за контрола, който потребителите могат да поемат върху процеса на зареждане.

В момента, според европейския стандарт, има 4 режима на зареждане – три на променлив ток и един на постоянен ток, както и двупосочно зареждане. Всеки се адаптира към различна ситуация и тип превозно средство. Нормативната уредба, която определя видовете стандарти за зареждане на електрически превозни средства е IEC/EN 61851-1 и дефинира следните стандарти:

Режим 1: шуко
Режим 1 за зареждане на електромобили обикновено се отнася до зареждане чрез обикновена 220 V стандартна електрическа мрежа. При него няма комуникация между контакта и автомобила. Това е просто домашен контакт Schuko, така че точката за зареждане не е предназначена специално за зареждане на електромобил или друго електрическо превозно средство.

Този метод за зареждане на електромобили е бавен, с еднофазен ток, с максимална стойност 16 A и напрежение 220 V. На практика, максималната мощност на зареждане е 3,7 kW. Шуко контактите нямат защита, така че е препоръчително, ако се спрете на този режим, да го използвате за зареждане на мотоциклети, скутери или електрически велосипеди. Винаги можете да го използвате за зареждане на автомобил при изключителни обстоятелства, например ако специално ви е необходимо бавно зареждане на електромобила, но не е за предпочитане.

Режим 2: бавно зареждане
Режим 2 за зареждане на ЕПС е същият като режим 1, но с тази разлика, че кабелът е снабден със система за защита, като по този начин се избягва евентуален проблем във връзката с мрежата чрез активиране или деактивиране на заряда и се постига допълнителна сигурност.

При Режим 2, кабелът за зареждане е свързан към стандартен домашен електрически контакт и може да предоставя мощност до 3.7 kW. Въпреки че зареждането в режим 2 е много удобно за домашна употреба, то може да бъде по-опасно от другите типове зареждане, тъй като изисква допълнителни мерки за безопасност, като например заземяване на зарядното устройство и редовна проверка на кабела за зареждане.

На практика, това е еднофазен електрически ток, който обикновено е 16 A, напрежение 220 V и максимална мощност 3,7 kW. Този вариант е идеален за електрически автомобили с малка батерия или също plug-in хибриди, както и за електрически мотоциклети.

Зареждането в Режим 2 е рядко използвано в обществените зарядни станции, тъй като те обикновено използват по-бързи и безопасни стандарти за зареждане като Режим 3 или Режим 4. Въпреки това, Режим 2 все още е важен опционален метод за зареждане на ЕПС, който може да бъде полезен за домашно зареждане или за зареждане на места, където няма достъп до по-бързи и мощни зарядни станции.

Режим 3: полубързо зареждане
Mode 3 е най-разпространеният стандарт за зареждане на електрически превозни средства и се среща на работното място, на обществени паркинги, в търговските центрове, ресторантите, хотелите или при зареждането в домашни условия. Разговорно е известен като Wallbox и е само за зареждане на електрически превозни средства или plug-in хибриди.

Този режим включва няколко задължителни системи за защита, не само за електрическата инсталация и безопасността на автомобила, но също и за наблюдение, и откриване на заряда. Така че тук говорим за високо ниво на комуникация между зарядната точка и превозното средство. При Mode 3 зареждане, зарядният ток и напрежение се комуникират между превозното средство и зарядното устройство посредством комуникационен протокол, наречен IEC 61851. Тази комуникация позволява безопасно и ефективно зареждане, тъй като зарядното устройство може да регулира темпото на зареждане и напрежението, в зависимост от капацитета на батерията на превозното средство и нивото на зареждане.

Режим 3 е режим за полубързо зареждане, което се извършва чрез кабел, свързващ зарядната станция с превозното средство. Използва се променлив монофазен или трифазен ток, като номиналният ток е 32 A. Максималната мощност е 7,4 kW. Въпреки това, ако товарът е трифазен, токът може да бъде до 63 A и мощност до максимум 43 kW.

Режим 4: бързо или свръхбързо зареждане
Mode 4 е стандарт, предназначен за бързо зареждане с постоянен ток. Той е най-бързият и ефективен режим на зареждане на електромобили и изисква специално инсталирани зарядни станции. Много често се среща в обществени точки за зареждане, но високата му цена ограничава неговата употреба. Този режим представлява комбинация от електрически входове, кабели и протоколи за комуникация между електромобила и зарядното устройство. Mode 4 е известен още като "CHAdeMO", което означава "Charge de Move" или "зареди и продължи да се движиш".

При зареждане в Режим 4, кабелът вече е вграден в точката за зареждане, така че трябва да свържете само страната на автомобила. Зарежданията са най-малко 50 kW, което означава, че за половин час могат да бъдат заредени 80% от батерията на вашия EV. Мощността на зареждане обаче може да бъде и свръхбърза, достигайки до 350 kW.

Комуникацията между точката за зареждане и автомобила е пълна. Силно ви препоръчваме да не злоупотребявате с ултрабързото зареждане, тъй като това може да повреди батерията на електромобила или да съкрати нейния живот в дългосрочен план.

Източник: akhnaton.biz




Коментари

Добави коментар

Реклама