Новини » Автоновини

Новият изцяло електрически Explorer на Ford вече е факт



Admin06.06.2024г 

Новият изцяло електрически Explorer на Ford вече е факт

Ford започна масовото производство на новия изцяло електрически Explorer в първия си специализиран завод за електромобили в Европа. Компанията направи инвестиция от 2 милиарда долара, която превърна историческия завод в "Завод на бъдещето". Новият изцяло електрически Ford Explorer е първият автомобил, който слиза от поточната линия на Центъра за електрически превозни средства на Ford в Кьолн. Това е важна стъпка по пътя към производството на ново поколение първокласни електрически автомобили за региона.

Скоро ще бъде разкрит втори електрически автомобил - нов спортен кросоувър, чието производство в Кьолн ще започне по-късно тази година. Новият изцяло електрически Explorer съчетава германско инженерство, американско поведение и високо стандартно оборудване, което включва електрическо задвижване за постигане на нулеви емисии по време на движение и повече от 600 км автономен пробег с едно зареждане.

"Да станем свидетели на трансформацията на завода в Кьолн, основан от Ford през 1930 г., в най-модерния център за производство на електромобили, е изключително впечатляващо. Началото на масовото производство на новия изцяло електрически Explorer отбелязва началото на нова ера за Ford в Европа", заяви Мартин Сандър, генерален мениджър на Ford Model Е за Европа.

Заводът за електрически превозни средства в Кьолн, Германия, е оборудван с най-съвременния изкуствен интелект и стотици роботи, които ще произвеждат ново поколение висококачествени електрически автомобили в региона. "Дигиталният брат" на завода следи и подобрява всяка задача за осигуряването на невиждани досега стандарти за качество.

Заводът се поддържа от самообучаващи се машини и повече от 600 нови робота, които изпълняват операции по заваряване, рязане, боядисване и сглобяване в сложен баланс, за да се гарантират прецизност, ефективност и качество. Автоматично управляеми превозни средства транспортират материали и готови части до работните станции в бояджийския цех. Тези безпилотни транспортни системи се движат по предварително определени маршрути, базирани на подови маркировки или лазерна навигация, а препятствията се откриват с помощта на вградени сензори.

Като част от производствения процес Ford е разработил специално съоръжение само за антикорозионна защита, в което каросерията преминава през серия от вани и завърта корпуса, за да се гарантира, че покритието е нанесено гладко и равномерно. Базирана на изкуствен интелект прецизна измервателна система със сензор от фотонни кристални влакна проверява всички критични точки на закрепване. Внимателно подбрани роботи избират необходимите части, преместват големи листове метал в щамповъчните машини и заваряват долната част на каросерията.

По цялата верига непрекъснато се събират и съобщават данни, за да се гарантира, че всички детайли са верни и процесите се подобряват. Превозните средства се проверяват на случаен принцип с камери и скенери в актуализиран измервателен център. Нов контролен център следи целия процес на сглобяване в реално време, до количеството на всяка част и гайка на всяко работно място.

"Дигиталният близнак" на завода се показва чрез огромен сензорен екран, съдържащ всички работни места, с информация за инструментите, доставката на материали, безопасността на труда и др. С малки сензорни екрани служителите на линията предоставят допълнителна информация за състоянието на работното си място.

"Наблюдавайки всяка стъпка, от момента на сглобяването до момента, в който автомобилът е на път, Ford ще постигне безпрецедентни нива на качество за нашите клиенти", сподели Рене Волф, управляващ директор на производството в завода на Ford.

Заводът за електромобили в Кьолн е не само футуристичен, но и по-устойчив. Това е един от най-ефективните заводи на Ford за сглобяване на автомобили в световен мащаб, постигнато благодарение на значително намалени емисии. Ford работи за реализиране на въглеродна неутралност за Центъра за електрически превозни средства в Кьолн. След като производството вече е в ход, данните за емисиите на парникови газове (GHG) ще бъдат наблюдавани и записвани в съответствие с най-новите международни стандарти.

В стремежа си за постигане на въглеродна неутралност, Ford непрекъснато ще подобрява въглеродната ефективност и ще намалява емисиите на парникови газове до минимално ниво. В допълнение към мерките за намаляване на емисиите, използването на вода и потреблението на енергия, цялото електричество и природен газ, необходими за работата на завода, са изцяло сертифицирани възобновяеми източници на електричество и биометан. Компанията Ford се стреми да постигне въглеродна неутралност в европейския си производствен отпечатък от съоръжения, логистика и преки доставчици до 2035 г.

Източник: auto.dir.bg



 




Коментари

Добави коментар

Реклама