Admin10.09.2024г
Китайският производител на електрически превозни средства BYD Co. повиши прогнозата си за годишните продажби благодарение на скока в покупките на плъгин хибридни модели, съобщава Bloomberg.
Базираният в Шънджън концерн повиши годишната си цел до 4 млн. превозни средства, посочват автомобилните анализатори на Morgan Stanley, цитирайки коментари от ръководството на BYD. Преди това компанията очакваше да продаде приблизително 3,6 млн. превозни средства.
Повишената перспектива отразява засиления интерес сред китайските потребители към по-екологичните автомобили. Последните данни показаха, че месечните покупки на т.нар. превозни средства, работещи с нов вид енергия (NEV) преминават прага от 1 млн. броя за първи път, затвърждавайки водещата си позиция на най-големия автомобилен пазар на света с пазарен дял от 53,8%.
Анализаторите на Morgan Stanley приписват повишената цел за продажбите и силния марж на BYD на новата, по-добре оборудвана продуктова гама на компанията.
От BYD не са отговорили на запитването за коментар на Bloomberg.
Най-популярната автомобилна марка в Китай изглежда все по-уверена, подкрепена от резервациите на нейния нов хибриден автомобил, предлагащ пробег с едно зареждане от 2100 км.
BYD е продала 2,3 млн. електромобила и хибрида от началото на годината, което означава, че ще трябва да доставя средно 425 хил. превозни средства през всеки от последните четири месеца на 2024 г. Тези числа поставят компанията напът да надскочи водещите традиционни японски и американски автомобилни марки по отношение на годишните продажби.
Анализаторите на Morgan Stanley също цитираха представители на компанията, които потвърждават експортните амбиции на BYD. Нов кораб за превоз на автомобили ще бъде пуснат в експлоатация по-късно тази година, за да подкрепи усилията на концерна относно износа.
Сега BYD предвижда продажбите ѝ отвъд граница да нараснат двойно до над 450 хил. броя до края на годината, което е близо до първоначалната цел от половин милион коли.
Продажбите на дребно на електрически и хибридни превозни средства в Китай също се увеличават благодарение на увеличената държавната отстъпка от 20 хил. юана (около 2800 долара) за отговарящи на изискванията модели.
Междувременно, за да избегне митата на Европейския съюз (ЕС) върху произведените в Китай електромобили, BYD започна да изгражда монтажна фабрика в Турция, за която инвестира 1 млрд. долара. Съоръжението ще разполага с производствен капацитет от 150 хил. превозни средства годишно.
Заводът на BYD обаче ще му позволи да заобиколи европейските мита, тъй като Турция споделя митнически съюз с ЕС. В същото време търговската сделка на Великобритания с Турция, която обхваща автомобилния сектор, означава, че износът за Обединеното кралство също е освободен от мита.
Източник: investor.bg