Новини » Автоновини

Ще падне ли цената на бензина



Admin29.10.2024г 

Ще падне ли цената на бензина

Ако петролът продължи да поевтинява на международните пазари, цената на бензина по българските бензиностанции вероятно с няколко стотинки ще намалее, но не с повече от 4-5.

Това коментира за БТА председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев по повод информацията, че котировките на петрола спаднаха с около 4 долара за барел във вчерашна търговия, след като ответният удар на Израел срещу Иран през уикенда заобиколи петролните и ядрените съоръжения на Техеран и не наруши енергийните доставки, облекчавайки геополитическото напрежение в Близкия изток.

Снощи сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с 5,33 на сто до 71,6 долара за барел, а американският лек суров петрол, с доставка през декември, изгуби 5,43 на сто до 67,88 долара за барел. В хода на търговията спадът превиши дори 6 на сто, като за американския петрол това бе най-голямата еднодневна загуба от 12 юли 2022 година.

Според председателя на БПГА нищо кой знае какво не се е случило и дори се очаква Иран да не отговори.

Бенчев поясни, че спад с 3-4 долара на барел може "грубо" да се счита за намаление с около 3-4 стотинки на литър бензин.

Той обясни, че краткосрочните колебания в цената на петрола обикновено не водят до съответни бързи промени в цените на бензина на дребно. За да се наблюдава по-осезаемо намаление, е необходим по-продължителен спад в цената на суровия петрол. Бенчев допълни, че ако цените се възстановят и се върнат на нива от 75-76 долара за барел, нищо няма да се промени и това няма да доведе до промени в цените на бензина на българските бензиностанции.

"Вие знаете, че и като тръгна нагоре цената, тя не се покачи у нас", коментира Бенчев. Според него, за да наблюдаваме увеличение на цените на бензина с 10-15 стотинки за литър, цената на петрола трябва да достигне поне около 100 долара за барел. Обратно, за да се регистрира по-значително намаление на цените на бензина, е необходимо устойчиво понижение на цената на петрола.

"Икономически обоснован процес е, че когато цените падат, може би има малко по-голямо забавяне, отколкото когато се качват", заяви Светослав Бенчев. На въпрос защо намаляването на цените на бензина на дребно изостава от темповете на поскъпване, той отговори, че тази тенденция е характерна не само за България, но и за други европейски държави.

"Никакви разминавания по отношение на покачването или поевтиняването през последните месеци почти нямаме. Навсякъде се случва, защото се покрива рискът, ако цените тръгнат пак нагоре. Това е естествен икономически процес", отбеляза Бенчев.
Котировките на петрола поеха слабо нагоре в днешната азиатска търговия след силния си спад от предходната сесия, след като план на САЩ да купи петрол за Стратегическия петролен резерв (СПР - SPR) даде известен тласък, макар по-широките опасения за по-слаб бъдещ растеж на търсенето също да оказаха натиск.

Сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за Европа, прибави 3 цента и един барел се търгуваше за 71,45 долара за барел в ранната електронна сесия в Азия. Американският лек суров петрол поскъпна със 7 цента до 67,45 долара за барел.

Вчера цените и на двата контракта потънаха с над 6 на сто до най-ниското си ниво от 1 октомври, след като ответният удар на Израел срещу Иран през уикенда заобиколи петролната инфраструктура на Техеран. На фона на признаци, че нито една страна не изглежда склонна да засили конфликта след атаката, опасенията на инвеститорите за забавяне на глобалното търсене на петрол за тази и следващата година излязоха на преден план, отбелязва Ройтерс.

Източник: pariteni.bg
 




Коментари

Добави коментар

Реклама