Admin29.11.2024г
От неделя (1 декември) до края на февруари, в София влиза в сила отново т. нар. нискоемисионна зона. Тя се отнася за “малкия ринг” – карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”. Забранено е влизането на автомобили от нулева (без екостандарт), първа и втора екокатегория.
Ограниченията ще засегнат над 140 хил. автомобила със софийска регистрация. Забраната не важи за живеещите в тази зона, припомни пред Радио София столичният зам.-кмет по екология Надежда Бобчева. Тези, които живеят в зоната и все още нямат стикер, трябва да потърсят съдействие от Центъра за градска мобилност, уточни тя.
"Трябва да подадат там заявление. В рамките на няколко дни става готов, така че всеки, който има това право, препоръчвам да го направи колкото се може по-скоро. Информационната кампания ще продължи по време на функциониране на самата нискоемисионна зона. Този път сме се постарали да бъдем колкото се може по-близо до шофьорите", посочи Бобчева.
Всеки, който преминава със старата си кола и опушва центъра на София от неделя подлежи на глоба от 50 до 200 лв., а за юридически лица е от 1000 до 2000 лв.
Въпреки, че нискоемисионната зона не влиза в сила за първи път, миналата година софтуерът не заработи и глоби не бяха налагани.
"Договорът за софтуера беше подписан още през лятото на тази година. От 1 ноември започна и неговият тестови период. Той и в момента работи и засича потенциалните нарушители. Самият софтуер работи и „хваща“ всеки един, който би бил нарушител. Той засича регистрационния номер на автомобила и сравнява дали си нарушител или не си. Тази година сме доста по-готови и ще можем да идентифицираме потенциалните нарушители с доста голяма точност", посочи Надежда Бобчева.
Най-големият проблем пред общината е как ще събира глобите от нарушителите.
"На първо място нашите притеснения са, че броят на нарушителите може да се окаже много по-голям, отколкото ние очакваме. За момента планираме глобите да бъдат налагани от Столичния инспекторат. Планираме да командироваме допълнителен брой служители, които да подпомагат дейността в това направление и да изпращат уведомление към всички нарушители", обясни Надежда Бобчева.
Тя добави, че началото и края на нискоемисионната зона са обозначени с табели, а в близост до тях са монтирани и камери. На бензиностанциите, които попадат в зоната, ще бъдат раздавани информационни брошури на шофьорите.
Въпреки че не се налагаха глоби, миналата година са засечени между 800 и 1000 нарушители на ден. Над 80% от тях били с регистрация от друг град.
Какво мислят столичани за въвеждането на нискоемисионната зона от 1 декември, чуйте в репортажа на Ана Попова в сайта на БНР.
Източник: bnr.bg