Admin06.12.2024г
Доскоро европейските автопроизводители владееха света. Сега те водят битка на всеки възможен фронт.
В Европа по-строгите правила за емисиите ги принуждават да продават повече електрически превозни средства, които обаче носят по-малка печалба. В Китай надигането на местните конкуренти сложи край на златната ера за германските марки. Последната заплаха идва от САЩ, където новоизбраният президент Доналд Тръмп е готов да наложи нови мита, пише Wall Street Journal.
„Наистина се намираме във време на големи сътресения“, коментира Андрю Бергбаум от консултантската фирма AlixPartners.
Сътресенията вече водят до загуба на хиляди работни места и рискуват да нанесат допълнителни щети на икономиката на Европа, която се затруднява да расте толкова бързо, колкото тази на САЩ през последните години. Автомобилната индустрия формира приблизително 7% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Европейския съюз (ЕС) - много повече, отколкото е делът на същата индустрия от икономиката на САЩ.
Volkswagen - водещият автомобилен производител в региона, отчете рекордна печалба миналата година, но акциите му сега се търгуват близо до 14-годишно дъно. Сега групата, в която влизат марки като Audi, Porsche и Lamborghini, води преговори с мощния синдикат IG Metall за компромисно решение на фона на плановете за закриване на фабрики в Германия и свиване на работната сила. По-рано тази седмица работниците на VW проведоха така наречената предупредителна стачка в знак на протест срещу мерките.
VW не е единствената автомобилна компания в региона, обхваната от криза с разходите. В неделя вторият по големина производител на автомобили в Европа Stellantis обяви, че главният изпълнителен директор Карлос Таварес напуска на фона на нарастващото напрежение с доставчиците и политиците в някои европейски страни. Миналия месец европейският бизнес на Ford обяви съкращения на 4000 работни места. Големи индустриални доставчици на авточасти като Bosch и ZF Friedrichshafen също съкращават хиляди работници, за да овладеят разходите.
Европейските производители на автомобили планираха бързо разширяване на дела на електрическите превозни средства от общите продажби, стимулирани от правителствената подкрепа. Но след първоначалния изблик на ентусиазъм, потребителите се отдръпнаха, обезпокоени от високите цени на моделите и недобре развитата зарядна инфраструктура. Междувременно някои правителства оттеглиха субсидиите за покупка на електромобили, което засегна най-значимо Германия – основния пазар на този вид задвижване в Европа.
От следващата година производителите на автомобили ще трябва да продават много повече електромобили и хибриди в ЕС, ако искат да се съобразят с новите ограничения за емисиите на въглероден диоксид, като в противен случай са застрашени от солени глоби.
В Обединеното кралство производителите са изправени пред големи наказателни такси, ако електромобилите не формират поне 22% от продажбите им тази година.
VW предупреди междувременно, че може да се наложи да плати глоби в ЕС до 1,5 млрд. евро заради разминаване с целите.
Източник: investor.bg