Новини » Автоновини

Предложение: леките коли да не плащат такса "мост", а тировете - "онлайн" след Шенген



Admin10.01.2025г 

Предложение: леките коли да не плащат такса "мост", а тировете - "онлайн" след Шенген

На Дунав мост при Русе всичко е спокойно. Опашки няма, трафикът се регулира, а ако се образува струпване на камиони се връща "виртуалната опашка". Това стана ясно днес при посещението на служебният премиер Димитър Главчев.

Той беше придружен от двама министри - на регионалното развитие и на транспорта. Поводът за визитата беше напрежението в първите дни на годината от въведената "виртуална опашка" по нареждане на русенския кмет Пенчо Милков без да има струпване на тирове на граничния пункт.

Системата, която се прилага при струпване на камиони е взимане на виртуален номер. Той се дава от стопанина на частния паркинг преди границата - "Тир Паркинг Русе". Безплатен е и е задължителен да го имаш, съгласно заповедта на кмета, ако има опашка, за да можеш да преминеш.

Този ред действа вече година, но служебният премиер обяви, че е бил изненадан от информациите, че се искат бележки от паркинга от водачите на тежкотоварни автомобили. Димитър Главчев заяви, че специално минал днес през буферния паркинг преди граничния пункт и там са били десетина камиона.

Служебният премиер каза, че очаква да бъдат направени предложения включително от областния управител и от кмета за начините, по които да се оптимизират процесите. И областният управител Драгомир Драганов и кметът Пенчо Милков отправиха такива, но премиера не каза нищо, какво прави изпълнителната власт по техните предложения.

Леките коли да не плащат такса "мост", а тировете - "онлайн"


В края на 2024 г., дни преди България да стане член на Шенген и по суша, областният управител на Русе Драгомир Драганов обяви, че е внесъл предложение в Министерския съвет такса "мост" за леките коли да отпадне, а за тежкотоварните да се вдигне и да може да се плаща "онлайн". Превозвачите също поискаха плащането на такса "мост" да е онлайн.

Към момента служебният премиер и ресорните министри мълчат одобряват ли това предложение, очевидно изчаквайки да видят дали ще има редовен кабинет и да прехвърлят "горещия въпрос" на новите министри.

В началото на седмицата Драгомир Драганов каза, че тази седмица трябва да има среща в рамките на работната група в Министерския съвет и да стане ясно дали предложението му се приема. Служебното правителство мълчи имало ли е такава среща и какви решения са взети на нея.

Леките коли от българска страна плащат 2 евро такса "мост", а от румънска - 3 евро. В едната посока през 2024 г. са минали около 1 милион леки автомобили. Това прави около 2 милиона евро приход в бюджета.

Според Драганов това може да се компенсира с вдигането на таксата за тежкотоварните автомобили. Неговото предложение беше вместо 37 евро, тировете да плащат 40 евро за преминаване на моста от българска страна.

През 2024 г. от България са излезли 496 000 тира при 37 евро такса постъпленията в бюджета са над 18.35 млн. евро. От вдигането само с 3 евро на таксата ще се съберат 1.5 млн. евро, а не 2 млн.

Предложението на областния управител за такса "мост" е свързано с приемането на Бюджет 2025, което не е ясно кога ще се случи. Най-вероятно по тази причина и Димитър Главчев не дава отговор на въпроса, като очевидно се надява да има редовно правителство.

Областният управител на Русе твърди, че неговото предложение е получило подкрепа от шефа на НАП Румен Спецов и другите колеги.

"Но е необходимо решение на Министерския съвет и на Народно събрание. Трябва да се променят някои законови наредби в смисъл, че в приемането на Шенген искат някои допълнителни неща в законите и по пътната инфраструктура и в онлайн плащането", коментира Драгомир Драганов на пресконференция пред журналисти на 6 януари.

Министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова изтъкна, че вече се работи по възможността да има отделно трасе за автомобилите, платили онлайн, за да не са в общата опашка и да преминават свободно. Тя не се ангажира в какъв срок ще се случи това, но увери, че "ще се опитаме да го направим в кратки срокове".

Към момента сме съсредоточили средствата и усилията си във времевия отрязък, в който стават струпванията, за да направим необходимата организация, добави Коритарова без да обясни каква е тя.

Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова заяви, че при липса на опашки няма необходимост от т.нар. "виртуални опашки".

Фериботът Русе - Гюргево


Димитър Главчев не каза нищо по отношение на това какво прави българската страна относно пускането на дългочакания ферибот Русе - Гюргево. Споразумението с Румъния за възстановяването на ро - ро линията е от октомври 2022 г. Българските власти от години твърдят, че са готови веднага да я пуснат, но румънците се бавят.

Фериботът ще се ползва от тежкотоварните автомобили и на ден ще може да обслужва между 400 - 500 тира в едната посока, каза областният управител на Русе.

"Проблемът е в нашите приятели в Румъния. В момента и тяхното правителство е в оставка. Ще има втори президентски избори. Няма решение на Министерския съвет на Румъния как да се подходи по този случай. Надяваме се, че новото румънско правителство и новият министър на транспорта ще се отнесат сериозно по този въпрос, за да можем да облекчим изключително много трафика на тежкотоварните автомобили", коментира Драгомир Драганов в понеделник.

Пускането на фериботната линия е важно, защото се очаква да облекчи трафика, заради течащия ремонт на Дунав мост, който ще приключи през лятото на 2026 г.

Източник: mediapool.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама