Admin03.04.2025г
Петролът поевтиня, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе строги мита върху основните търговски партньори, включително Китай и Европейския съюз, които не включват енергията, но разпалват търговска война, която заплашва глобалното търсене.
Суровият петрол Brent се понижи с цели 3,2% до $72,52 за барел, проследявайки спад на по-широките пазари. West Texas Intermediate беше близо $70. Последният залп от мита представлява най-голямата атака на Тръмп срещу глобална икономическа система, която той отдавна описва като несправедлива, и идва след по-ранни кръгове от мита срещу страни, включително Канада, Мексико и Китай.
В четвъртък Пекин обеща контрамерки срещу САЩ, но без да дава подробности. Европейският съюз също обеща да отговори.
Петролът, природният газ и енергийните продукти са сред освободените стоки, каза Белият дом, спестявайки прякото въздействие върху пазарите на горива.
Тръмп каза, че ще приложи мита от минимум 10% върху всички износители за САЩ и ще наложи допълнителни мита на около 60 държави с най-големи търговски дисбаланси със САЩ. Канада и Мексико – ключови източници на суров петрол за рафинериите в Средния запад и крайбрежието на Мексиканския залив – засега не подлежат на последните такси.
Китай беше ударен с допълнителна тарифа от 34% в допълнение към съществуващите данъци, докато Европейският съюз беше ударен с данък от 20%. Основните ставки за внос ще влязат в сила след полунощ в събота, а по-високите мита ще влязат в сила на 9 април.
„Комбинираното мито от 54% върху китайския износ е брутално“, каза Робърт Рени, ръководител на изследванията на стоките и въглеродните емисии за Westpac Banking Corp. „Трудно е да не се видят ранните прогнози за общо претеглените среднопретеглени тарифни ставки от 29% като силно отрицателни за растежа и следователно лоши за очакванията за търсене на суров петрол през следващите месеци.“
С този ход се спазват обещанията от месеци на Тръмп, който възприе митата като инструмент за утвърждаване на властта на САЩ, балансиране на търговските отношения, съживяване на американското производство и изискване за геополитически отстъпки.
Суровият петрол беше ударен от потопа от политически промени, мита и санкции на Тръмп. Последните налози върху вноса се съревновават с оптимистичния ефект от по-строгите ограничения на САЩ за Русия и Иран, както и от ОПЕК+, ограничаващ членовете, които произвеждат над квотите.
Отстъпката на канадския тежък петрол спрямо WTI се сви до най-ниската си стойност от 2020 г. благодарение на освобождаването му, докато общите негативни настроения натежаха върху ключовите пазари на рафинирани продукти. Бенчмарк фючърсите на бензина в САЩ паднаха с повече от 3%, като измерителите на печалбите за производство на горива от суров петрол също като цяло са по-ниски.
Пазарите също са по-натоварени от обикновено, с обеми далеч над типичните нива в азиатската сесия за договори по цялата крива както за глобалния бенчмарк Brent, така и за WTI.
Източник: bloombergtv.bg