Admin18.07.2025г
След многочасови дебати и гласувания депутатите от Народното събрание не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум, съобщава БНР.
Промените трябваше да позволят на камерите на националната ТОЛ система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм.
Целта на промените в Закона е да бъдат дисциплинирани шофьорите и да се повиши събираемостта от глоби и фишове.
Тол камерите ще засичат средната скорост между две точки. Технически преглед няма да се допуска при наличие на неплатени глоби, фишове или наказателни постановления. Общините ще могат да използват собствени камери, свързани със системите на МВР, за налагане на санкции при превишена скорост.
Фишовете ще се връчват автоматично, а по пътищата излизат и небрандирани автомобили с униформени полицаи, които ще глобяват.
Депутатите обаче приеха максимално разрешената скорост за леки автомобили на автомагистралите да остане 140 километра в час, а за камиони – 90 км/ч. В населено място тя ще е 50 км.ч за почти всички видове превозни средства, като в гъстонаселени райони се обособяват зони, в които скоростта ще бъде ограничена до 30 км/ч.
Отхвърлено беше предложението за забрана на електрическите тротинетки, но бяха приети по-строги изисквания към водачите.
Сред активните участници в дискусиите беше и Община Стара Загора, която направи конкретни предложения, свързани с регулацията на електрическите тротинетки, съобщава БНР.
Съществената част от тях са залегнали в новия закон, коментира за Радио Стара Загора Делян Иванов, директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и административно обслужване“ в Община Стара Загора:
„Това са предложенията за задължителнo носене на каска, въвеждане на застраховка „Гражданска отговорност“, за вдигане на минималната възраст за управление на индивидуално електрическо превозно средство, за регистрацията на всички електрически тротинетки.
Минималната възраст за управление на електрическа тротинетка ще бъде 16 години, като досега беше 14-годишна възраст. Основните нарушители, с които се сблъскваме ежедневно, са именно между 14 и 16 години, което означава, че с вдигането на минималната възраст самите водачи ще бъдат по-улегнали и няма да бъдем свидетели на такива груби нарушения.
Ние също бяхме заложили доста Изисквания при управление в тъмната част денонощието, но виждаме, че законодателният орган е решил да се реши кардинално тази тази тема, като се забранява в тъмната част на денонощието да се управляват електрически превозни средства, което и е правилно решение.“
При санкционирането на шофьори, които карат с превишена скорост, общините ще могат да използват собствени камери, свързани със системата на МВР, за да се налагат санкции. Попитан това възлага ли допълнителна работа на общините, Делян Иванов отговори, цитиран от БНР: „ При това положение ще има някакъв вид промяна в нашата работа. Трябва да си направим съвсем малка реорганизация по извършването на тази вече интегрирана дейност. Разбираме, че ще има и едно поделяне между глобите - 50% ще влизат в държавния бюджет, бюджета на Министерството вътрешни работи и 50% в съответните общини. Това също трябва да се регулира, но знам, че има предприети в бъдеще работни срещи.“
Източници: БНР, investor.bg