Новини » Автоновини

Mercedes намалява екологичния отпечатък на електромобилите със зелен алуминий



Admin29.09.2025г 

Mercedes намалява екологичния отпечатък на електромобилите със зелен алуминий

Алуминият, произведен с възобновяема енергия и чрез рециклиране, помага на германския автомобилен производител Mercedes-Benz Group AG да намали емисиите въглероден диоксид при производството на новата си линия електрически превозни средства - част от по-широки усилия за декарбонизация на дейността на компанията, съобщава Ройтерс.

Mercedes използва нисковъглероден алуминий, разработен в партньорство с норвежкия производител на метали Norsk Hydro, за да произведе своя нов електрически модел CLA.

Сътрудничеството между двете компании е пример за това как производителите на премиум потребителски продукти са готови да плащат повече за суровини в замяна на по-екологичен профил, изтъкват представители на партньорите.

„Разбира се, има допълнителни разходи от използването на нисковъглеродна стомана или алуминий“, посочва Гунар Гутенке, вицепрезидент по снабдяването и качеството на Mercedes-Benz. „Устойчивостта и желаните продукти, като тези, които произвеждаме, вървят ръка за ръка“, добавя той.

Компаниите отказаха да предоставят подробности около разходите, но заявиха, че новият модел CLA е произведен с 40% по-малко емисии спрямо своя конвенционален предшественик с двигател с вътрешно горене.

Въпреки че декарбонизацията на веригите на стойност може да бъде скъпа, партньорствата предлагат начин за споделяне на тежестта, така че тя да не се поема само от производителите или клиентите, изтъква главният изпълнителен директор на Norsk Hydro Айвинд Калевик.

Според него цената на метала не възпира купувачите, дори на пазара за алуминий.

„Наблюдаваме нарастващо търсене на нисковъглеродни продукти“, добавя Калевик.

Металът, произвеждан за Mercedes в завода Aardal на Norsk Hydro на брега на Норвегия, генерира само 3 кг емисии въглероден диоксид на килограм алуминий в сравнение със средните за индустрията 16,7 кг, посочват компаниите.

В сплавта е включена една четвърт от алуминиевия скрап, което допълнително намалява обема на първичния метал от енергоемката топилна пещ.

В миналото Mercedes беше критикуван заради рекламна кампания, подчертаваща устойчивостта, в момент, когато компанията беше изправена пред съдебен иск от климатична група в Германия относно въздействието ѝ върху околната среда. Делото беше прекратено от германски съд през 2022 г.

Източник: investor.bg




Коментари

Добави коментар

Реклама