"Ритник в гърба" или що е то въртящ момент
12.10.2007г
За да завъртиш даден предмет, е необходимо да приложиш въртящ момент. Казано по друг начин, това означава прилагането на сила, действаща на определено разстояние от точката, около която предметът може да се завърти около остта си. Нагледно: ако един болт е точката на въртене около остта, би трябвало да му приложите определена сила, за да го завъртите. Това става с помощта на гаечен ключ, а колкото е по-голяма дължината му, толкова по-голяма е и силата, която може да приложите, за да завъртите гайката. С други думи, дори и при това просто движение всеки един от нас генерира въртящ момент, за да завинти гайката. За да я забиете по-силно, или трябва да натискате по-силно (да приложите по-голяма сила], или да използвате по-дълъг ключ. И в двата случая резултатът е по-висок въртящ момент.Т.е. , която и от двете величини да увеличиш, се увеличава въртящият момент. В метрично изражение силата, прилагана от вас, се измерва в нютони, а разстоянието в метри, за да се получи нютонометри (Нм), В двигателя с въртящия момент се измерва усилието, което агрегатът прави, за да завърти коляновия вал. Умножете въртящия момент с ротационната скорост на вала и се получава мощността, която се конвертира в разбираеми мерни единици като конски сили и киловати.
Според американците няма алтернатива на кубичните инчове, т.е. на двигателя с голям работен обем. Не са прави... както обикновено. В двигателя не можеш да увеличаваш рамото, така че въртящият момент зависи от големината на силата. Той се определя най-вече от количеството гориво, което двигателят може да изгори, което от своя страна се ограничава от въздуха, който може да поеме. Моторите с голям работен обем могат да „дишат" повече и съответно да изгарят повече гориво, следователно генерират по-висок въртящ момент. Но същевременно страдат от инерционния ефект, триенето и топлинната неефективност.
Следователно не винаги големият работен обем означава по-добър.
Не е необходимо да се задълбочаваме побече в обяснение на това дали по-големият работен обем винаги е по-добрият вариант. Това, което е важно за всеки един от нас, е как се представя автомобилът на пътя. Преди доста време сър Исак Нютон, изглежда, е знаел това-онова за автомобилите, макар и да не е подозирал и за тази си дарба, определяйки, че силата е равна на масата по ускорението. В автомобила „ритникът" в гърба е ускорителната сила на Нютон,
генерирана от движещите колела. Тя е резултат от въртящия момент на двигателя, умножен по сборно число, резултат от комбинацията на предавателното число на скоростната кутия, крайното предавателно число, размера на гумите и задвижващите колела.
Объркахте ли се? Да обобщим: В двигателя с въртящия момент се измерва усилието, което агрегатът прави, за да завърти коляновия вал.
По мателиали на КАПИТАЛ брой 5 I 6 октомври 2007