Kinetic Energy Recovery Systems във Формула1 - за и против
03.04.2009г
От ръководството на
БМВ – Заубер все още
не са взели решение дали да използват системата за възстановяване на кинетичната енергия – КЕРС, предават електронното издание „Ф1нюз. Ру” и Агенция "Фокус". Шефът на тима Марио Тайсен смята, че това може и да се окаже
пагубно за двигателя на болида, защото използването на новата система е опасно. „Нашите изследвания показват, че ефектите от използването на системата ще бъдат същите като и в Малайзия. Все още не сме решили дали ще я използваме, но до петък вечерта ще стане ясно” каза Тайсен.
Всички автомобили във Формула 1 от 2009 година трябва да използват
устройства за улавяне и повторно използване на кинетичната енергия("Kinetic Energy Recovery Systems"), която се съдържа в движещия се автомобил.Подобни решения се използват от десетилетия в тежкото автомобилостроене – локомотиви, трамваи, автобуси, камиони и други.
Работи се в няколко направления –
генератори и електромотори, които при всяко спиране да преобразуват кинетичната енергия в електричество (На този етап има сериозни ограничения в съхранението на голямо количество електроенергия, която се произвежда за много кратко време).
След това електричеството се използва за ускорение на автомобила. Другите варианти включват нагнетяване, чрез степенно управляеми помпи на течности, компресиране на въздух или други газове, които също да се използват при ускоренията и още екзотични концепции от типа – специален силикон, който превръща топлината в електричество...
Основната идея е да се повиши цялостната ефективност на автомобилите и многофункционалното задвижване да позволи допълнително ускорение в определени моменти. Проблемът, е че каквото и решение да се избере, то трябва де е леко, малко, много ефективно и надеждно. На този етап, съвсем съзнателно няма почти никакви директиви в това направление от Международната автомобилна федерация (ФИА).
Отборите са свободни да решат в каква посока да търсят развитие. Според повечето специалисти най-вероятно ще видим
хибридни задвижващи системи. Конвенционалния двигател с вътрешно горене плюс генератор и електромотор, за всяка от задните гуми. При спирането, те ще генерират електричество, което ще се използва в първоначалните моменти на ускорение (където двигателят с вътрешно горене още не е достигнал максималната си мощност и електромоторът ще е най-полезен), а батериите ща се разположат на мястото на баласта (тежест, която се монтира към по-леките от изискванията на правилата шасита, и по този начин се постига минималното тегло на автомобила).
Какви са предимствата на хибридното задвижване и е естествено какви са особеностите в карането на такъв автомобил:
От основно значение са характеристиките на електромотора, и по-специално въртящият момент. Когато караш изцяло електрически автомобил (например GM EV1) и се движиш с постоянна скорост от 100 км/ч и те настигне някой агресивен “пилот” с т.нар “muscle car” и започне да ти дава зор да се махаш от пътя му, ти просто натискаш газта и ускорението от 100 км/ч нагоре е точно както от нула до сто. С две думи няма двигател с вътрешно горене с такива качества. Макар и да не са напълнo еднакви, при хибридните задвижвания нещата са много сходни.
Най-интересното е, че за да даде осезаемо предимство във Формула 1, технологията трябва не просто да присъства в шасито, а да работи и да се използва активно (Дори има предложения за ограничаване на горивото за всеки старт. Например да си задължен да изминаваш 100 състезателни километра с не повече от X литра гориво).
За момента световни лидери в тези системи са
Тойота и
Хонда, обобщава formula1.sportal.bg.