„Гражданска отговорност”, регистрацията на коли и Европейският съюз
21.04.2009г
Нов вид туристи започват все по-често да посещават страната ни. Задължителната застраховка
„Гражданска отговорност”
постепенно се превръща в една от последните атракции у нас.
Тенденция
Все повече румънци и гърци карат автомобили с българска регистрация и плащат неколкократно по-ниски застраховки, коментират пред в. Пари притеснени застрахователи. За сравнение цените на полицата в северната ни съседка са два пъти по-високи, а тези в южната надвишават нашите с близо три пъти.
Тази ценова разлика напомня много на заформилия се преди миналата година яхтен туризъм. Тогава много румънци купуваха яхти и ги регистрираха под български флаг. Причината за това беше наличието на допълнителен данък от 12%, който се начислява към луксозните стоки в Румъния. За разлика от яхтите обаче застрахователният туризъм е много опасен. Причината за това е фактът, че цените у нас са нереално ниски и за българския пазар, а обезщетенията, които се плащат в чужбина, са в пъти по-сериозни.
Последици
Проблемът се задълбочава и от хилядите гастарбайтери, които си купуват коли у нас, а ги карат в страните от ЕС, където работят. Според Стоян Проданов, изпълнителен директор на Бул инс, в последните месеци се наблюдава едно увеличение на исканията за изплащане на обезщетения, които идват от чужбина. По думите му става дума за ръст на щетите от три страни - Гърция, Испания и Германия. Това именно са и страните, в които има най-много работещи българи.
Притеснението на застрахователите идва от това, че полицата Гражданска отговорност страда от масивен дъмпинг в последните години. Цената не може да покрие разходите на произшествията у нас, а да не говорим за тези на територията на другите страни от ЕС.
Решение
Някои от застрахователите са спокойни и смятат, че този проблем ще се реши от само себе си, но само след като нашите цени настигнат тези в северната ни съседка. Другата възможност, която предлага Стоян Проданов, е да се въведе активно самоучастие от страна на клиента в поемания риск. Така реално ще се инвестира в превенция на настъпващи пътни произшествия.
pari.bg